پلیس اسپانیا 'شبکه جذب و اعزام پیکارجویان جهادی به سوریه' را کشف کرد

نقشه سبته
Image caption پلیس اسپانیا گفته است که شبکه جذب نیروی جهادی در سبته و مراکش مراکزی داشته است

پلیس اسپانیا از دستگیری یک شبکه جذب و اعزام نیروهای جهادی به سوریه و مناطق دیگر خبر داده است.

پلیس اسپانیا در شهر سبته اعلام کرد که در عملیاتی در صبح جمعه، ٣١ خرداد (٢١ ژوئن)، هشت نفر را به ظن ارتباط با شبکه القاعده و تلاش برای جذب داوطلبان جهادی بازداشت کرده است.

وزارت کشور اسپانیا در بیانیه‌ای گفته است که ظن آن می‌رود که این شبکه تا کنون ده‌ها پیکارجو را جذب و برای شرکت در عملیات نظامی به سوریه اعزام کرده باشد.

در این بیانیه آمده است که برخی از افراد جذب شده توسط این شبکه به اردوگاه‌های آموزشی اعزام و تحت آموزش نظامی قرار گرفته اند.

شهر سبته یک منطقه خودمختار تحت حاکمیت اسپانیاست و در سواحل شمال آفریقا و مجاورت جبل الطارق واقع شده و با کشور مراکش هم‌مرز است.

منابع پلیس اسپانیا گفته اند که شبکه جذب، آموزش و اعزام نیروی جهادی در سبته و شهر فنیدق در مراکش، مراکزی داشته‌اند.

در ماه دسامبر سال گذشته هم منابع پلیس اسپانیا گفتند یازده نفر را به ظن عضویت در گروه‌های تندرو اسلامگرا در همین شهر بازداشت کردند.

در آن زمان برخی منابع محلی گفتند که این بازداشت با انفجارهای شهر کازابلانکا در سال ۲۰۰۳ میلادی مرتبط بوده است.

مقامات مراکشی گروه های اسلامگرا را مسئول این انفجار معرفی کردند که به کشته شدن بیست و شش نفر منجر شد.

درگیری فرقه‌ای

Image caption برخی خبرگزاری از اعزام داوطلبان عراقی به منظور حمایت از حکومت سوریه خبر داده اند

خبر کشف شبکه استخدام شبه نظامیان تندرو برای جنگ علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باعث افزایش نگرانی در مورد گسترش دامنه جنگ داخلی این کشور و تبدیل آن به یک درگیری فرقه‌ای در منطقه خواهد شد.

در هفته‌های اخیر، گزارش‌هایی از اعزام داوطلبان شیعه عراقی به سوریه به منظور مقابله با مخالفان مسلح بشار اسد انتشار یافته است.

براساس این گزارش‌ها، این افراد داوطلب حفاظت از اماکن مذهبی شیعیان در سوریه در برابر حملات احتمالی اسلامگرایان سنی بوده اند.

همچنین، در جریان نبرد نیروهای دولتی سوریه و نیروهای مخالف بر سر تسلط بر شهر قصیر در مرز سوریه و لبنان، شبه نظامیان جنبش شیعه حزب‌الله لبنان در این نبرد مشارکت داشتند.

هفته گذشته هم برخی رسانه‌های خبری غرب از تصمیم ایران برای اعزام چند هزار تن از نفرات سپاه پاسداران برای پیوستن به نیروهای دولتی سوریه خبر دادند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر اعزام نیروهای سپاه پاسداران برای کمک به ارتش سوریه را تکذیب کرد و گفت که نیروهای دولتی سوریه به تنهایی قادر به مقابله با "تروریست‌ها" هستند.

مقامات و رسانه‌های دولتی ایران، مانند مقامات دولتی سوریه، مخالفان حکومت آن کشور را "تروریست" می خوانند.

مطالب مرتبط