آلمان سفیر ترکیه در برلین را احضار کرد

Image caption آنگلا مرکل گفته است که اتحادیه اروپا باید به ترکیه پیشنهاد همکاری نزدیک کند نه عضویت در این اتحادیه

آلمان سفیر ترکیه را بر سرجنجال ایجاد شده در مورد تلاش های آن کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا احضار کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در این باره به خبرنگاران گفت: "گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان امروز سفیر ترکیه را به دلیل اظهارات مقامات این کشور در مورد آلمان احضار کرد."

اگمن باغش، وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را متهم کرده بود که از مسئله ترکیه به نفع خود در مبارزات انتخاباتی استفاده می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان اظهارات آقای باغش در باره خانم مرکل را "غیرقابل قبول"دانست.

خانم مرکل دوشنبه هفته جاری به شدت از نحوه برخورد دولت ترکیه با معترضان آن کشور انتقاد کرد و گفت که عملکرد پلیس" بسیار شدید بود".

وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا در واکنش به این سخنان خانم مرکل دیروز (پنج شنبه ۲۰ ژوئن) گفت که اگر خانم مرکل "به دنبال مسئله ای سیاسی" در آستانه برگزاری انتخابات آلمان در سپتامبر سال جاری است، این مسئله "نباید ترکیه باشد".

آلمان پیشتر طرح از سرگیری مذاکرات بین ترکیه و اتحادیه اروپا را که قرار بود هفته آینده انجام شود، متوقف کرد.

آقای باغش روز گذشته ضمن نشان دادن واکنشی خشمگینانه به عدم توافق اعضای اتحادیه اروپا در مورد آغاز مذاکراتی تازه با ترکیه گفت روند مذاکره با آن کشور نباید تحت تاثیر سخنان یک سیاستمدار قرار بگیرید.

مذاکره در مورد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا رسما در سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز شد و تاکنون به دلیل اختلافاتی در مورد مسئله قبرس و وضعیت حقوق بشر در ترکیه، این موضوع به جایی نرسیده است.

مطالب مرتبط