آمریکا خواهان استرداد اسنودن از هنگ کنگ شد

ادوارد اسنودن
Image caption ادوارد اسنودن از روز دهم ژوئن در هنک گنگ ناپدید شده است

کاخ سفید در تماسی با دولت هنگ کنگ رسما خواستار استرداد ادوارد اسنودن، افشاگر رسوایی اخیر سازمان امنیت ملی آمریکا، شده است. واشنگتن می‌گوید این خواسته را در چارچوب توافقات قضایی با هنگ کنگ مطرح کرده است.

یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید که نخواسته نامش فاش شود تاکید کرده اگر هنگ کنگ "به سرعت" به این خواسته پاسخ ندهد، روابط میان واشنگتن و این بخش خودمختار چین لطمه خواهد خورد.

این مقام ارشد روز شنبه (۲۲ ژوئن - اول تیر) به رسانه‌ها گفت: " اگر هنگ کنگ هر چه زودتر به این درخواست کاخ سفید پاسخ ندهد، روابط دو جانبه ما پیچیده خواهد شد و این سوال پیش خواهد آمد که آیا هنگ کنگ به تعهدات قانونی خود پای‌بند است."

آقای اسنودن از اواخر ماه مه گذشته در هنگ کنگ به سر می برد. او از روز دهم ژوئن ناپدید شده است.

دادگستری آمریکا این پیمان‌کار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) را به جاسوسی، دزدی و تغییر در اسناد محرمانه متهم کرده است.

اطلاعاتی که آقای اسنودن درز داد از برنامه‌های گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا در جمع آوری اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی پرده برداشت.

بر اساس اطلاعاتی که وی منتشر کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا از شرکت مخابراتی ورایزن (یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی آمریکا) خواسته بود تا مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی شهروندان را در اختیارش بگذارد.

دولت آمریکا این طرح را تایید کرده و آنرا برای افزایش امنیت شهروندان لازم دانسته است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز گفته بود این طرح‌ها با نظارت کنگره و دادگاه‌های ویژه صورت می‌گرفتند.

پیشتر، کیت الکساندر، مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد که این طرح‌ها به مقابله با ۵۰ حمله تروریستی در ۱۲ سال گذشته کمک کرده اند.

با این حال، فعالان حقوق بشر این برنامه اطلاعاتی دولت آمریکا را در تضاد با آزادی های فردی و حقوق شهروندان این کشور ارزیابی می‌کنند.

مطالب مرتبط