جشن خیابانی در غزه برای موفقیت خواننده گمنام فلسطینی

Image caption یک وبلاگ‌‌نویس در توییتر نوشته: "محمد عساف، فلسطین را آزاد نکرد ولی برای مردمی که در ۶۶ سال دوران اشغال لبخند نزده‌‌اند، شادی و سرور آورد"

یک خواننده جشن‌های عروسی در غزه، در مسابقه‌ای تلویزیونی بین کشورهای عربی برنده شده و این مایه جشن و شادی ساکنان مناطق فلسطینی شده است.

محمد عساف، ۲۳ ساله، تا چند هفته پیش گمنام بود حالا به یک قهرمان محلی برای مردم مناطق فلسطینی تبدیل شده است.

او که تا پیش از این در جشن‌های عروسی در نوار غزه می‌خواند، جایزه مسابقه تلویزیونی عرب آیدل (Arab Idol) را بُرد که برای کشورهای عربی برگزار می‌شود و در آن استعدادهای تازه کشف می‌شوند.

این مسابقه در بیروت، پایتخت لبنان برگزار شد و میلیون‌ها نفر در کشورهای منطقه تماشاگر آن بودند.

ترانه‌ای که محمد عساف روز جمعه خواند و با آن برنده شد، اشاره‌های سیاسی هم دارد. او در این ترانه خواستار برافراشته‌شدن چفیه فلسطینی و اتحاد شده است.

در پی پیروزی این خواننده جوان، ساکنان شهر غزه و شرق بیت‌المقدس به خیابان‌ها ریختند، به رقص و شادی پرداختند و آتش‌بازی کردند.

عصر روز شنبه ۲۲ ژوئن، محمد عساف به عنوان برنده این مسابقه اعلام شد. او یک روز پیش با دو خواننده دیگر از مصر و سوریه رقابت کرده بود.

این مسابقه تلویزیونی را شبکه عربی ام‌بی‌سی برگزار کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

خبرنگار بی‌‌بی‌‌سی در غزه می‌‌گوید این اولین بار است که خواننده‌‌ای از این منطقه، در مسابقه‌‌ای در این سطح برنده می‌‌شود.

محمد عساف، پدر و مادر فلسطینی دارد ولی در لیبی متولد شده است.

در پی پیروزی او و شادی فلسطینی‌ها، یک وبلاگ‌‌نویس در توییتر نوشت: "محمد عساف، فلسطین را آزاد نکرد ولی برای مردمی که در ۶۶ سال دوران اشغال لبخند نزده‌‌اند، شادی و سرور آورد."

چهره‌‌های فلسطینی از جمله محمود عباس، رئیس دولت خودگردان، از فلسطینیان خواسته بودند از این خواننده حمایت کنند.

محمد عساف گفته با اصرار، مقامات حماس را راضی کرده که بتواند غزه را ترک کند. کنترل غزه در اختیار گروه حماس است.

این خواننده جوان که برای مسابقه ورودی عازم مصر بود، در مرز رفح معطل شد و با تاخیر به این برنامه رسید.

ظاهرا یک شرکت‌‌کننده فلسطینی دیگر نوبتش را در مسابقه ورودی به محمد عساف داده و به این ترتیب او توانسته است به مسابقه راه پیدا کند.

مطالب مرتبط