محمود عباس استعفای نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی را پذیرفت

Image caption آقای حمدالله که تحصیل کرده بریتانیا و سیاستمداری مستقل است جانشین سلام فیاض شد که در ماه آوریل به دنبال اختلاف نظرهایی طولانی با محمود عباس از مقام خود کناره گیری کرد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی استعفای رامی حمدالله را از مقام نخست وزیری پذیرفته است.

آقای حمدالله کمتر از یک ماه بود که به این سمت منصوب شده بود.

به گفته منابع دولتی، رامی حمدالله روز پنج شنبه (۲۰ ژوئن - ۳۰ خرداد) به علت اختلاف نظر در خصوص دامنه اختیارات نخست وزیر استعفایش را به آقای عباس تقدیم کرد.

آقای حمدالله که تحصیل کرده بریتانیا و سیاستمداری مستقل است جانشین سلام فیاض شد که در ماه آوریل به دنبال اختلاف نظرهایی طولانی با محمود عباس از مقام خود کناره گیری کرد.

او در زمانی که به این سمت انتخاب شد اعلام کرد که دولتش تنها تا زمان تشکیل دولت وحدت ملی به کار ادامه خواهد داد.

انتخاب رامی حمدالله توانست خلا سیاسی در تشکیلات خودگردان فلسطینی را که بر کرانه باختری حکومت می کند، پر کند، اما اکنون تحلیل گران می گویند که استعفای او ابهاماتی را در این باره که چگونه می توان این خلا را بار دیگر پر کرد، ایجاد کرده است.

کابینه آقای حمدالله که هفته گذشته برای اولین بار تشکیل جلسه داد، عمدتا از اعضای حزب فتح تحت رهبری آقای عباس تشکیل شده بود.

حماس، دیگر حزب بزرگ فلسطینی، گفته بود که کابینه آقای حمدالله به دلیل این که کابینه آشتی ملی نیست، غیر قانونی است.

اختلاف بین دو گروه فتح و حماس در سال ۲۰۰۷ میلادی بالا گرفت. پس از آن فتح کنترل کامل کرانه باختری را در اختیار گرفت و حماس کنترل نوار غزه را.

مطالب مرتبط