افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا از اکوادور درخواست پناهندگی کرد

فرودگاهی در روسیه
Image caption خودروی متعلق به سفارت اکوادور و تعدادی از خبرنگاران در فرودگاهی در نزدیکی مسکو

ادوارد اسنودن، فردی که موضوع جمع آوری اطلاعات شهروندان از سوی سازمان امنیت ملی آمریکا را فاش کرد، از دولت اکوادور درخواست پناهندگی کرده است.

ریکاردو پتینو، وزیر خارجه اکوادور این درخواست آقای اسنودن را در حساب کاربری توییتر خود تایید کرده است.

ادوارد اسنودن پیش از منتشر شدن خبر جمع آوری اطلاعات، به هنگ کنگ سفر کرده بود، اما روز یکشنبه در پروازی آنجا را به مقصد روسیه ترک کرد.

پیشتر آمریکا از دولت هنگ کنگ خواسته بود وی را به این کشور استرداد کند، اما هنک کنگ از انجام این کار خودداری کرده و گفته بود که مدارک کافی برای دستگیری وی در اختیار ندارد.

دولت آمریکا ادوارد اسنودن را به جاسوسی، سرقت و تغییر اسناد محرمانه متهم کرده است.

آمریکا اکنون خواهان منع سفر آقای اسنودن شده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که آمریکا با کشورهایی "در نیم کره غربی"، مکان‌هایی که ممکن است آقای اسنودن به آنها سفر کند، تماس گرفته است.

وی گفت: "دولت آمریکا به این کشورها اعلام کرده است که آقای اسنودن یک مجرم است و به همین دلیل نباید به وی اجازه سفرهای بین المللی، به غیر از بازگشت به آمریکا، داده شود."

وب سایت افشاگر ویکی لیکس در بیانیه ای نوشته است ادوارد اسنودن "از طریق یک مسیر امن و برای دریافت پناهندگی به جمهوری اکوادور در سفر است و دیپلمات‌ها و مشاوران حقوقی ویکی لیکس او را همراهی می‌کنند."

این وب سایت می‌گوید درخواست آقای اسنودن زمانی که به این کشور برسد، به صورت رسمی بررسی خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید پاسپورت ادوارد اسنودن از وی بازگرفته شده، موضوعی که گفته شده "مطابق با قوانین آمریکا و روند معمول" است.

بر اساس اطلاعاتی که آقای اسنودن منتشر کرد، سازمام امنیت ملی آمریکا از شرکت مخابراتی ورایزن خواسته بود تا مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی شهروندان را در اختیارش بگذارد.

دولت آمریکا از دریافت این اطلاعات دفاع کرده و این کار را برای افزایش امنیت شهروندان دانسته است.

مطالب مرتبط