طالبان از تشکیل شاخه ای جدید برای هدف قراردادن خارجیان خبر داد

Image caption خودروهای پلیس و ارتش، آمبولاس های حامل پیکر قربانیان را محافظت می کنند

طالبان پاکستان می گویند که ۱۰ کوهنوردی که در شمال پاکستان به ضرب گلوله کشته شدند، توسط شاخه ای جدید از این گروه به قتل رسیده اند.

آنها می گویند که این شاخه جدید از گروه طالبان به منظور هدف قرار دادن خارجیان ایجاد شده است.

کابینه پاکستان برای بررسی این حمله و تاثیر آن بر صنعت جهانگردی آن کشور تشکیل جلسه داده است.

"انتقامگیری از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا"

طالبان پاکستان می گویند شاخه جدید این گروه که در رسانه های محلی از آن به نام "جنود حفصه" نام برده شده، به منظور انتقامگیری از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان تشکیل شده است.

طالبان پیشتر گفته بودند که حمله به ۱۰ کوهنورد در شمال پاکستان به تلافی قتل ولی الرحمن، معاون رهبر این گروه صورت گرفته است.

ولی الرحمن در ماه مه، در حمله ای که ظاهرا توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی صورت گرفت، کشته شد.

کوهنوردان خارجی ای که در حمله طالبان در دامنه کوه ننگا پربت کشته شدند، شهروندان آمریکا، چین، اوکراین، اسلواکی، لیتوانی، و نپال بودند. یک شهروند پاکستانی هم در میان قربانیان این حمله بوده است.

خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید این حمله که به دقت طراحی شده بوده است، شدیدترین حمله ای است که در دهه اخیر علیه خارجیان در پاکستان صورت گرفته.

بازماندگان این حمله هنوز بطور علنی در مورد شرح ماجرا اظهار نظر نکرده اند اما جزییات بیشتری به نقل از آنها توسط گزارشگران و مقامات محلی ارائه شده است.

بر اساس گزارش ها، حداقل ۱۵ مرد مسلح که یونیفورم نیروهای امنیتی محلی را بر تن داشتند در این حمله دست داشته اند.

اگرچه این حمله در استراحتگاهی در دامنه کوه صورت گرفته اما با این حال ارتفاع آنجا بیش از ۴هزار متر بالاتر از سطح دریاست و به گفته خبرنگاران مهاجمان برای رسیدن به آنجا باید حداقل ۱۸ ساعت با پای پیاده و یا قاطر در راه بوده باشند.

گفته می شود مهاجمان برای رسیدن به استراحتگاه دامنه کوه ننگا پربت، به زور از دو راهنمای محلی کمک گرفتند.

مردان مسلح طالبان بعد از رسیدن به استراحتگاه کوهستانی، همه کوهنوران خارجی و راهنماها و خدمه هتل را در یکجا گردآوردند و بعد از گرفتن گذرنامه ها، پول و تلفنهای موبایل آنها، چشمشان را بستند و آنها را وادار کردند که زانو بزنند.

یک مقام محلی گفت که مردان مسلح دست و پای خدمه پاکستانی را در محلی جدا از بقیه بستند و به آنها هشدار دادند که تا صبح روز بعد در مورد آنچه آتفاق افتاده به کسی اطلاع ندهند.

یک جهانگرد چینی هم ظاهرا موفق شده از دست مهاجمانی که دستگیرش کرده بودند فرار کند و از این حمله جان سالم به دربرده.

۳۶ نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده اند اما مقامات پاکستان اذعان دارند که مهره های اصلی سازمان دهنده این حمله همچنان آزاد هستند.