وزیر امور خارجه سوریه: مسلح کردن شورشیان کار خطرناکی است

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه تصمیم کشورهای عربی و غربی در مسلح کردن شورشیان این کشور را خطرناک توصیف کرده و گفته است که این اقدام تنها باعث طولانی شدن این بحران و گسترش خشونت‌ها می شود.

گروهی از کشورهای غربی به همراه کشورهای عربی و ترکیه که از مخالفان بشاراسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می کنند، اعلام کرده‌اند که تصمیم آنها مبنی بر مسلح کردن شورشیان تنها با هدف برقراری توازن در جنگ بین نیروهای دولتی و مخالفان صورت گرفته است.

آقای معلم که امروز ( دوشنبه ۲۴ ژوئن- ۳ تیرماه) در کنفرانسی خبری صحبت می کرد گفت: "آنها می گویند که مسلح کردن شورشیان با این هدف صورت می گیرد تا مذاکرات صلح ژنو موفقیت آمیز باشد. حال آن که مسلح کردن مخالفان ، مانعی در جهت انجام این مذاکرات خواهد بود، مسلح کردن مخالفان تنها به کشته شدن شمار زیادی از مردم منجر خواهد شد."

آقای معلم دربخش دیگری از سخنانش گفت:"ما به ژنو نمی رویم که قدرت را به طرف دیگر واگذار کنیم. به هر کسی که چنین تصوری دارد نصیحت می کنم که به ژنو نرود."

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: "ما برای مشارکت و تشکیل دولت وحدت ملی به ژنو می رویم."

او افزود اگر مخالفان انتظار دارند و یا تصور می کنند که می توانند قدرت را در اختیار بگیرند، "فکر می کنم باید سالها در انتظار چنین تصوری باشند."

هنوز تاریخ دقیقی برای برگزاری مذاکرات صلح که به ابتکار روسیه و آمریکا قرار است در ژنو برگزار شود، اعلام نشده است.

وزیر خارجه سوریه در بخش دیگری از سخنانش گفت در صورت برگزاری این مذاکرات باید آتش بسی بین طرفین برقرار شود.

او گفت که مقامات در دمشق آماده هستند تا درباره نحوه نظارت بر این آتش بس بحث و مذاکره کنند.

مطالب مرتبط