ادامه اعتراض‌ها در برزیل با وجود کاهش شمار معترضان

Image caption تظاهرات در ساحل کوپاکابانا در ریودوژانیرو

با اینکه در یکی دو روز گذشته از دامنه تظاهرات در برزیل کاسته شده اما اعتراضها همچنان ادامه دارد و انتظار می رود امروز (دوشنبه سوم تیر) تظاهرات بزرگی در ریودوژانیرو برگزار شود.

این تظاهرات که هفته پیش در اعتراض به افزایش نرخ رفت‌و ‌آمد شهری آغاز شد اکنون به اعتراض به فساد مالی و نابسامانی خدمات عمومی بدل شده است.

دیروز در ساحل کوپاکابانای ریودوژانیرو حدود چهار هزار نفر در اعتراض به قانونی تظاهرات کردند که قدرت دستگاه قضایی را برای مقابله با فساد مالی کاهش می‌دهد.

در فورتالزا در شمال شرقی برزیل، محل برگزاری بازی اسپانیا و نیجریه در جام کنفدراسیونها، معترضان راه منتهی به فرودگاه را مسدود کردند.

این اعتراضها از هفته پیش در اعتراض به افزایش نرخ رفت و آمد شهری آغاز شد اما بسرعت دامنه آن گسترش پیدا کرد و پنج شنبه گذشته در صد شهر برزیل حدود یک میلیون نفر در اعتراض به خیابان‌ها آمدند.

این اعتراض ها حالا به اعتراض به فساد مالی، نابسامانی خدمات شهری و هزینه سنگین برگزاری تورنمنت های بزرگ ورزشی مثل المپیک و جام جهانی سوق پیدا کرده است.

برزیل در حال حاضر میزبان جام کنفدراسیونهاست و با اینکه تظاهرات تا بحال مانع برگزاری مسابقات نشده اما باعث سوالهای بسیار درباره وضعیت کشوری شده که سال آینده میزبان جام جهانی و سه سال دیگر میزبان المپیک است.

تظاهرات در روزهای اخیر به خشونت گراییده و پلیس به سوء استفاده از قدرت در برخورد با تظاهرکنندگان متهم شده است.

پلیس بلوهوریزونته می گوید انتظار دارد روز چهارشنبه که برزیل و اروگوئه در این شهر در نیمه نهایی جام کنفدراسیونها با هم بازی می کنند اعتراضها ادامه داشته باشد.

شنبه پیش هم که بازی ژاپن و مکزیک در این شهر برگزار می شد شصت هزار نفر به خیابان‌ها آمدند.

یک روز پیش از آن خانم دیلما روسف رییس جمهور بزریل در نطقی خطاب به مردم خشونتها را محکوم کرد اما سعی کرد خواسته های معترضان را به رسمیت بشناسد.

خانم روسف قرار است امروز با شهرداران و فرمانداران دیدار کند تا برای رسیدگی به خواسته های تظاهر کنندگان راه حلی پیدا کنند.

مطالب مرتبط