اعلام اسامی برندگان جشنواره فیلم لس آنجلس

اسامی برندگان جشنواره فیلم لس آنجلس، سکوی پرتابی برای فیلمسازان جوان و بار اول سینمای مستقل ، روز یکشنبه ۲۳ ژوئن طی مراسمی در باغچه تابستانی رستوران "چایا" در داون تاون لس آنجلس اعلام شد.

در این مراسم ویژه که نسبت به جشنواره های پرزرق و برق بین المللی چون کن و ونیز از جنبه های خودمانی تری برخوردار است، دیوید انسن مدیر هنری فستیوال به حاضران که اغلب آن‌ها را تهیه کنندگان، فیلمسازان، نمایندگان شرکت های پخش فیلم و کارکنان فستیوال تشکیل می دادند گفت:"هرچند این یک ضیافت کوچک اهدای جایزه است اما بیش از هرچیز ما خوشحالیم که توانسته ایم خانواده ای از فیلمسازان نوپا و مستعد را در این گردهم آیی بوجود بیاوریم."

جایزه ویژه "تماشاگران" فستیوال امسال که همانند ۱۹ سال گذشته محل نمایش فیلم های غالبا کم خرج هنری و مستقل بوده است، به فیلم داستانی "درکوتاه مدت ۱۲" تعلق گرفت. این فیلم به کارگردانی داستین کرتون نگاه شفقت آمیزی است به زندگی رقت بار بچه‌های یک یتیم خانه پرآشوب در شهر سانتا کلاریتا درحومه لس آنجلس.

فیلم "وجدا" محصول مشترک عربستان سعودی و آلمان جایزه اول تماشاگران را در رده بندی فیلم های بین المللی از آن خود ساخت.

جایزه تماشاگران برای بهترین مستند بلند به فیلم "آمریکایی انقلابی: چرخش تکاملی گریس لی باگز" اهدا شد.

این فیلم مبارزات دراز مدت گریس لی باگز، یک زن فعال حقوق شهروندی و اجتماعی از یک خانواده مهاجر چینی را دنبال می کند. گریس نوجوان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه معتبر بارنارد در دهه ۳۰ میلادی با توجه به نبود مساوات و عدالت های اجتماعی درجوامع مختلف آمریکا، هشت دهه از زندگی خود را به بهسازی این وضعیت اختصاص داد.

در رده بندی بهترین موزیک ویدیو، جایزه نخست تماشاگران به "کاتاچی: شوگوتوکومارو" از ژاپن تعلق گرفت. فیلم "من و بابابزرگ، یک هلیکوپتر به بهشت" از کشورسوئد هم در رده بندی فیلم های کوتاه فستیوال برنده شد.

دربخش جوایز هیئت داوران جشنواره فیلم "مادر دوستت دارم" از کشور لیتوانی عنوان بهترین فیلم داستانی سال و جایزه نقدی ۱۰ هزاردلاری فستیوال را از آن خود ساخت.

سه فیلم کوتاه دربخش مسابقات جوایز هیئت داوران را از آن خود ساختند: "اوه ویلی" در بخش انیمیشن، "واکر" دربخش داستانی کوتاه و "سنگ" در بخش مستند کوتاه.

گیتان جالی ثاپا بازیگرهندی فیلم "آی دی" جایزه بهترین بازیگر هیئت داوران را به دست آورد.

جایزه بهترین مستند بلند هیئت داوران به فیلم "کد سیاه" تعلق گرفت. این فیلم به کارگردانی دکتر رایان مک گری درباره تغییرات عمده و سرنوشت سازی که درپذیرش بیماران در بخش اورژانس بیمارستان های لس آنجلس اتفاق افتاده، یک جایزه نقدی ۱۰ هزار دلاری نیز به همراه داشت.

آقای مک گری ضمن دریافت چک خود، جایزه ای که یکی از شرکت های تلویزیون ماهواره ای بانی آن بود به تماشاگران گفت: "اتفاقا من حساب این ماه تلویزیونم را به شرکتی که جایزه را اهدا کرده چون پول نداشتم هنوز پرداخت نکرده ام."

کارگردان مستند کد سیاه در ادامه سخنان خود به شوخی به تماشاگران گفت:"من پیش از آنکه به مدرسه پزشکی بروم، آرزو داشتم بتوانم فیلمساز باشم. این برای من افتخار بزرگیه که در مقابل شما دست اندرکاران سینما با عنوان«فیلمساز» خوانده بشوم."

اعضای هیئت داوری جشنواره

داوری بخش فیلم های بلند داستانی جشنواره امسال فیلم لس آنجلس برعهده سه فیلمساز، جینا کوان – تهیه کننده برنده جایزه «اسپیریت» (فیلم های مستقل) برای فیلم «من و تو و همه کسانی دیگری که می شناسیم»، شاون بیکر، کارگردان برنده جایزه فیلم های مستقل شاهزاده برادوی و «استارلت» و بازیگر و تهیه کننده هری لنیکز که فیلم های «تایتوس»، «مردی از فولاد» و سریال تلویزیونی تازه ای به نام «لیست سیاه» را برای ان بی سی ساخته است.

دربخش رقابت ها در رشته مستندسازی، هیئت داوران عبارت بودند از: کلی توییل، کارگردان برنده جایزه فیلم های «خیالبافی»، کینگ از خانواده کونگ ها و برای یک مشت ۲۵ سنتی – لسلی چیلکات، تهیه کننده برنده جایزه مستند های «در انتظار سوپرمن» و «حقیقت آزاردهنده» - کارینا چوکانو نویسنده بخش فرهنگی روزنامه نیویورک تایمز و منتقد پیشین فیلم و تلویزیون آمریکا.