خشم آمریکا از 'کمک' به فرار افشاگر اطلاعاتی

Image caption ادوارد اسنودن پس از افشای اطلاعات به هنگ کنگ گریخت

دولت باراک اوباما از روسیه و چین به خاطر عدم همکاری با آمریکا در مورد استرداد ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی تحت تعقیب، انتقاد کرده است.

آقای اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی (ان اس ای) که چند هفته پیش اسناد فوق سری چند برنامه جاسوسی آمریکا را در اختیار روزنامه گاردین گذاشت، روز یکشنبه از هنگ کنگ به مسکو پرواز کرد و گفته می شود که مقصد نهایی او اکوادور خواهد بود.

کاخ سفید روز دوشنبه تایید کرد که از روسیه خواسته است آقای اسنودن را اخراج و به ایالات متحده تحویل دهد.

این در حالیست که ولادیمیر لوکین، مقام ارشد روسیه در امور حقوق بشر، گفته است روسیه نمی تواند ادوارد اسنودن را مسترد کند زیرا او هرگز از ناحیه ترانزیت فرودگاه مسکو خارج نشده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، هشدار داده است که عدم همکاری چین با واشنگتن در این پرونده بر رابطه دو کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

Image caption گزارش ها حاکیست که پیمانکار سابق ان اس ای هنوز در مسکو بسر می برد

او گفت: "دولت چین عمدا تصمیم گرفت که یک مجرم را با وجود حکم بازداشت آزاد کند. این تصمیم قطعا بر رابطه ایالات متحده و چین اثر منفی می گذارد."

آمریکا از مقام های هنگ کنگ و دولت چین خواسته بود که آقای اسنودن را تحویل بدهند اما هنگ کنگ این درخواست را رد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز دوشنبه گفت از تمام راه های قانونی برای بازگرداندن متهم استفاده خواهد کرد.

یک هواپیمای روسیه که انتظار می‌رفت ادوارد اسنودن را از مسکو به هاوانا، پایتخت کوبا ببرد، خاک روسیه را ترک کرده است، اما هنوز حضور آقای اسنودن در این پرواز تایید نشده است.

شاهدان در داخل هواپیما و در بخش خروجی فرودگاه مسکو گفته‌اند که آقای اسنودن را در این پرواز ندیده‌اند. گفته می شود که او می خواهد از طریق کوبا به ونزوئلا یا اکوادور برود.

این کارشناس اطلاعاتی در آمریکا با چند اتهام از جمله اتهام جاسوسی مواجه است که می تواند برای او حبس ابد یا اعدام را در پی داشته باشد.

حمایت اکوادور

ریکاردو پتینو، وزیر امور خارجه اکوادور، تایید کرده که کشورش در حال بررسی درخواست پناهندگی ادوارد اسنودن است.

آقای پتینو که در کنفرانسی خبری صحبت می کرد گفت که از نظر او تصمیم روسیه در مورد ادوارد اسنودن بسیار راهگشا بوده و براساس قواعد و قوانین بین المللی گرفته شده که معمولا در مورد این گونه مسائل اتخاذ می شود.

او از ارائه هر گونه پاسخی در مورد محل فعلی آقای اسنودن خودداری کرد.

آقای پتینو د با خواندن نامه ای که ادوارد اسنودن به رئیس جمهوری اکودور نوشته، تایید کرد که این کشور در حال بررسی درخواست پناهندگی آقای اسنودن است.

آقای اسنودن در این نامه به رئیس جمهوری اکوادور گفته است که او از جانب آمریکا و عوامل این کشور در معرض خطر قرار دارد.

وزیر امور خارجه اکودور همچنین افزود که آمریکا از طریق سفیرش با دولت اکودور در تماس است.

مطالب مرتبط