سر فصل مذاکرات بر سر عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به تعویق افتاد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با پیشنهاد آلمان مبنی بر به تعویق افتادن سرفصل مذاکرات بر سر عضویت ترکیه در این اتحادیه موافقت کرده اند.

قرار بود سرفصل مذاکرت چهارشنبه هفته جاری (بیست و ششم ژوئن) از سر گرفته شود، اما حدود چهار ماه به تعویق افتاد.

آلمان، اتریش و هلند از نحوه برخورد دولت ترکیه با معترضان این کشور انتقاد کرده اند.

پلیس ترکیه در آنکارا بیست نفر را به اتهام حمله به پلیس در اعتراض های اخیر بازداشت کرده است.

رسانه های ترکیه گزارش داده اند که این افراد عضو سازمان های تروریستی بوده اند.

گیدو وستروله ،وزیر خارجه آلمان امروز سه شنبه (بیست و پنجم ژوئن) تنش های جاری بین دو کشور را بی اهمیت خواند و گفت که دوشنبه شب مذاکرات خوب و سازنده ای با وزیر خارجه ترکیه داشته است.

به گفته آقای داود اوغلو، وزیرخارجه ترکیه بر سر راه مذاکرات کشورش با اتحادیه اروپا هیچ مانعی وجود ندارد.

مذاکره در مورد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا رسما در سال ۲۰۰۵ میلادی همزمان با کرواسی آغاز شد که هفته آینده به اتحادیه اروپا خواهد پیوست. ولی مذاکرات ترکیه تاکنون به دلیل اختلافات بر سر مسئله قبرس و وضعیت حقوق بشر در ترکیه، نتیجه ای ببار نیاورده است.

هفته گذشته گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، سفیر ترکیه را به دلیل اظهارات مقامات این کشور در باره آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به وزارت خارجه این کشور فراخواند.

اعتراض آلمان به سخنان آگمن باغش وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا بود که خانم مرکل را به استفاده از مسئله ترکیه در مبارزات انتخاباتی متهم کرده بود.

آنگلا مرکل امیدوار است که قبل از مذاکره با ترکیه، در انتخابات ماه سپتامبر پیروز شود.

اتحادیه اروپا از کشورهای متقاضی عضویت در این اتحادیه درخواست هایی دارد که باید آن را برآورده کنند و ترکیه از این قاعده مستثنی نیست.

ترکیه سال گذشته ۸۵۶ میلیون یورو از اتحادیه اروپا برای پیش برد اصلاحات در این کشور دریافت کرد.

دیپلمات ها می گویند که صدر اعظم آلمان می خواهد که ترکیه به جای عضو کامل، به عنوان "شریک ویژه " در اتحادیه اروپا پذیرفته شود.

مطالب مرتبط