آمریکا خواهان استرداد 'بدون تاخیر' اسنودن شد

Image caption وزارت دادگستری آمریکا ادوارد اسنودن را به جاسوسی و سرقت اسناد محرمانه متهم کرده است

دولت آمریکا از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه مجددا خواسته است که ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا را به "بدون تاخیر" به این کشور مسترد کند.

امروز (سه شنبه، ۲۵ ژوئن) آقای پوتین، گفت که آقای اسنودن در محوطه ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می‌برد.

او گفت که آقای اسنودن، همچنان آزادی کامل دارد و هر چه زودتر تکلیف مقصدش تعیین شود، بهتر خواهد بود.

کیتلین هیدن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای گفت: "ما با آقای پوتین توافق نظر داریم که این مسئله نباید تاثیری منفی بر روابط دوجانبه دو کشور بگذارد."

خانم هیدن افزود: "با وجودیکه که ما قرارداد استرداد متهمان با روسیه نداریم، اما با این حال روسیه با توجه به وضعیت پاسپورت آقای اسنودن و اتهام های علیه او دلایل روشنی برای اخراج او دارد."

وزارت دادگستری آمریکا او را به جاسوسی و سرقت اسناد محرمانه متهم کرده و آمریکا گذرنامه او را باطل کرده است.

در این بیانیه همچنان آمده است که استرداد "بدون تاخیر" آقای اسنودن می تواند همکاری امنیتی بین دو کشور را که از زمان بمبگذاری بوستون تقویت شده بود را حفظ کند.

آمریکا پیشتر نیز گفته بود که به دنبال "رویارویی" با روسیه نیست اما دولت روسیه باید آقای اسنودن را تحویل آمریکا دهد.

Image caption روسیه اتهام آمریکا مبنی بر کمک به آقای اسنودن را رد کرده است

رئیس جمهور روسیه هم گفت که سرویس‌های اطلاعاتی کشورش با اسنودن همکاری نکرده و نمی‌کنند.

آقای اسنودن هنوز در محوطه‌ای است که مسافران از هواپیما پیاده می‌شوند و ماقبل بخش ترانزیت را دربرمی‌گیرد و به این دلیل از نظر فنی در خاک روسیه نیست.

روسیه اتهام آمریکا مبنی بر کمک به آقای اسنودن را رد کرده است.

اظهارات آقای پوتین در حالی صورت گرفته که ساعاتی پیش سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درخواست آمریکا برای استرداد ادوارد اسنودن را رد کرد.

آقای لاوروف در نشست خبری خود در مسکو گفت که ادوارد اسنودن از مرز روسیه رد نشده و این کشور هیچ دخالتی در برنامه سفر او و سایر برنامه‌هایش نداشته است.

وزیر امور خارجه روسیه واکنش خشم‌آلودی نسبت به درخواست استرداد اسنودن و هشدار آمریکا در مورد عواقب عدم تحویل او نشان داد و گفت: "متهم کردن روسیه به نقض قوانین آمریکا و حتی نوعی توطئه کاملا بی پایه و اساس و غیر قابل قبول است."

ادوارد اسنودن ۳۰ ساله موضوع جمع آوری اطلاعات شهروندان آمریکایی توسط آژانس اطلاعات ملی آمریکا را فاش کرد و گفت که این کار را "در دفاع از آزادی‌های اساسی مردم سراسر جهان" انجام داده است.

ادوارد اسنودن از اکوادور درخواست پناهندگی کرده و دولت اکوادور نیز گفته که این درخواست را مورد بررسی قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط