آمادگی کویت برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی تاجیکستان

Image caption عبدالوهاب البدر، رئیس صندوق کویتی توسعه اقتصادی عرب، گفته است این نهاد در صدد است در بخش انرژی تاجیکستان سرمایه‌گذاری کند

صندوق کویتی توسعه اقتصادی عرب در صدد است به بخش انرژی تاجیکستان سرمایه وارد کرده و در بنیاد نیروگاه‌های برق آبی این کشور شرکت کند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، عبدالوهاب البدر، رئیس این صندوق روز دوشنبه ۲۴ ژوئن ضمن دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، گفته که این نهاد آماده است طرح نوسازی تونل آب‌پرتای نیروگاه بایغازی و بنیاد نیروگاه‌های جدید "شوراب"، "نور‌‌آباد-۱" و "نور‌‌آباد-۲" را سرمایه‌گذاری کند.

ضمناً، صندوق کویتی توسعه اقتصادی عرب برای بازسازی راه اتومبیل رو مسیر کولاب-درواز تاجیکستان به مقدار ۱۷ میلیون دلار وام امتیازناک تخصیص داده بود.

همچنین، نزار محمد الادسانی، مدیر اجرایی شرکت ملی نفت کویت در جریان دیدار با پرزیدنت رحمان به ضرورت توسعه همکاری‌ها میان این دو کشور در بخش استخراج و کارکرد نفت تأکید کرده است.

همزمان، امامعلی رحمان در همایش صاحبکاران تاجیکستان و کویت در شهر کویت که از هر دو جانب بیش از ۱۵۰ صاحبکار شرکت داشتند، از صاحبکاران کویت دعوت کرده است تا در بخش‌های مختلف اقتصاد تاجیکستان سرمایه‌گذاری کنند.

گفته می‌شود، در این همایش صاحبکاران و تاجران تاجیکستان و کویت در زمینه تأسیس کارخانه‌های مشترک و همکاری‌ها در بخشهای انرژی، کشاورزی، جهانگردی و کارکرد معادن توافق کرده‌اند.

در جریان دیدار امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان از کویت، سفارت تاجیکستان افتتاح شد و ترجمه کتاب ۴ جلدی پرزیدنت رحمان "تاجیکستان در آیینه تاریخ" به زبان عربی معرفی گردید.

کویت که از کشورهای کوچک، ولی ثروتمند خلیج فارس محسوب می شود، دارای ذخایر بزرگ نفت و عضو سازمان اوپک است.

طبق اطلاع رسمی، ذخایر نفت کویت حدود ۱۰۲ میلیارد بشکه بوده، ۹ درصد ذخایر جهانی نفت را تشکیل می‌دهد.

کویت با جمعیت ۲.۸ میلیون نفر میزان بالای تولید ناخالص ملی (بالغ به ۱۴۰ میلیارد دلار) داشته و از لحاظ سطح زندگی ساکنان کشور در میان کشورهای جهان در رده ۷ قرار دارد.

به اعتقاد کارشناسان، هدف اصلی دیدار امامعلی رحمان از کویت جلب سرمایه بیشتر این کشور به اقتصاد تاجیکستان بوده است.

به گفته این کارشناسان، فعلاً همکاری‌های تاجیکستان و کویت در مرحله ابتدایی قرار دارد و میزان تبادل کالا میان این دو کشور نیز در سال گذشته تنها ۱۷ میلیون دلار بوده است.

مطالب مرتبط