برنامه‌های اوباما برای مقابله با تغییرات آب و هوایی اعلام شد

Image caption اوباما در ابتدای سخنرانی کت خود را در آورد و از حاضران هم خواست چنین کنند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برنامه‌هایی برای مهار تغییرات آب و هوایی ارائه کرده که کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای توسط نیروگاه‌ها از جمله آنهاست.

آقای اوباما همچنین طرح‌هایی برای افزایش برنامه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و مقاوم‌سازی در مقابل سیل ارائه داده و خواستار موافقت جهانی درباره مهار تغییرات آب و هوایی شده است.

پیش از این مقامات دولت آمریکا، پیشنهاد وضع "مالیات کربن" برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را رد کرده بودند.

قرار است پیشنهادهای زیست‌محیطی باراک اوباما با تکیه بر قدرت اجرایی رئیس جمهوری ایالات متحده اجرا شود تا به مانع قانونی کنگره برخورد نکند.

نیروگاه‌ها در آمریکا، بزرگ‌ترین منبع تولید آلودگی کربنی هستند و یک‌سوم از کل گازهای گلخانه‌ای تولیدشده در آمریکا را به جو زمین می‌فرستند.

بخش اصلی برنامه‌ای که آقای اوباما روز سه شنبه ۲۵ ژوئن در دانشگاه جورج‌تاون در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا اعلام کرد، شامل محدودکردن آلودگی همین نیروگاه‌هاست.

این اولین‌بار است که چنین مقرراتی در آمریکا وضع می‌شود.

در همین حال هنوز مشخص نیست که میزان محدودیت اعمال‌شده بر نیروگاه‌ها چقدر خواهد بود.

'تهدید فوری'

Image caption اوباما می‌گوید برنامه‌هایش تولید انرژی بادی و خورشیدی را در آمریکا دو برابر می‌کند

باراک اوباما خبر داده است که دولت مجوز تولید انرژی تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی در اراضی دولتی را صادر کرده است.

به گفته او، این طرح "تولید انرژی بادی و خورشیدی در آمریکا را دو برابر می‌کند".

در بیانیه‌ای که کاخ سفید درباره این پیشنهادهای آقای اوباما منتشر کرده، آمده است: "هرچند آثار تغییرات جوی را نمی‌توان صرفا در یک مرحله برطرف کرد، اما ما تعهدی اخلاقی نسبت به نسل‌های آینده داریم تا سیاره‌ای پاک و صدمه‌ندیده را برایشان به میراث بگذاریم."

این بیانیه می‌گوید تغییرات جوی، تهدیدی فوری برای جهان ماست.

کاخ سفید اشاره کرده است که طبق گزارش‌ها، در ۱۵ سال گذشته، ۱۲ سال از نظر شدت گرما بی‌سابقه بوده است.

باراک اوباما در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۰۹، قول داده بود که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا پایان دهه جاری میلادی، به سطحی ۱۷ درصد کمتر از میزان این گازها در سال ۲۰۰۵ کاهش دهد.

او در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوره دوم در ژانویه سال جاری میلادی هم وعده داد درباره تغییرات آب و هوایی اقدام کند.

آقای اوباما روز سه‌شنبه از لزوم اقدام در زمینه گرمایش زمین سخن گفت: "به عنوان یک رئیس جمهور، به عنوان یک پدر و به عنوان یک آمریکایی، می‌گویم که باید دست‌به‌کار شویم."

منتقدان اقتصادی، منتقدان زیست محیطی

Image caption فرمانداران ۷ ایالت آمریکا از آقای اوباما خواسته‌اند این طرح‌های زیست‌محیطی را کنار بگذارد چون باعث تعطیل‌شدن نیروگاه‌های زغال سنگ می‌شود

رئیس جمهوری آمریکا با مخالفت‌های عمده داخلی برای اجرای این طرح ها روبه‌روست.

از جمله این که فرمانداران ۷ ایالت آمریکا، در نامه‌های سرگشاده از آقای اوباما خواسته‌اند که این طرح ها را کنار بگذارد چون به گفته آنان عملا باعث تعطیل‌شدن نیروگاه‌هایی می‌شود که همچنان با زغال سنگ کار می‌کنند.

هرچند باراک اوباما تلاش دارد این طرح‌های اخیر را با استفاده از اختیارات قانونی خود و بدون لزوم تایید کنگره اجرا کند، اما احتمالا بخش‌هایی از آن با مخالفت سیاسی یا چالش حقوقی مواجه می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا که در حال حاضر اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است و از جمله رئیس مجلس، جان بینر، این طرح‌ها را "دیوانگی محض" خوانده‌اند.

مخالفان می‌گویند که هزینه این برنامه‌ها برای اقتصاد آمریکا، سنگین است و به اشتغال هم لطمه می‌زند.

در سوی دیگر، منتقدانی هم هستند که می‌گویند برنامه‌های زیست‌محیطی باراک اوباما کافی نیست و حتی کمتر از میزان لازم برای پرهیز از بدترین آثار تغییرات جوی است.

کارشناسان زیست‌محیطی یادآوری می‌کنند که برنامه‌های اخیر دولت آمریکا، ۱۶ سال پس از آن ارائه شده که این کشور در پیمان جهانی کیوتو پذیرفت با تغییرات جوی مقابله کند.

به گفته این کارشناسان، طرح‌های فعلی ممکن است کمک کنند دی اکسید کربن تولیدی آمریکا که اصلی‌ترین گاز گلخانه‌ای است، تا سال ۲۰۲۰ صرفا به سطحی ۴ درصد کمتر از آنچه در سال ۱۹۹۰ بود برسد.

این میزان تغییر، کمتر از یک‌پنجم کاهش صورت‌گرفته در تولید این گاز در اتحادیه اروپا است.

مطالب مرتبط