ابطال قانون حفاظت از رای اقلیت‌ها در دیوان عالی آمریکا

Image caption این قانون جلوی نقض حق رای اقلیت‌ها را با روش‌هایی مانند امتحان سواد، مالیات رای‌دادن یا اقدامات مشابه گرفته بود

دیوان عالی آمریکا بخش مهمی از قانون حفاظت از حق رای اقلیت‌ها در مقابل تبعیض نژادی را کنار گذاشته است. این حکم، واکنش منفی دولت آمریکا و فعالان حقوق مدنی را در پی داشته است.

طبق حکمی که دیوان عالی ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن صادر کرد، اجرای یک ماده کلیدی از قانون حق رای در آمریکا مشروط به آن شده است که کنگره این کشور، آیین‌نامه روزآمدی برای تعیین ایالت‌های شامل نظارت فدرال بر قوانین انتخاباتی در نظر بگیرد.

این قانون حدود نیم‌قرن پیش در سال ۱۹۶۵ برای حمایت از حق رای رنگین‌پوستان و به طور عمده در ایالت‌های جنوبی وضع شد.

در آن زمان در بخش‌هایی از آمریکا غیرمعمول نبود که به روش‌های مختلف، از رای‌دادن سیاه‌پوستان جلوگیری شود.

کنگره ایالات متحده این قانون را در سال ۲۰۰۶ برای ۲۵ سال دیگر تمدید کرده بود. حال دیوان عالی آمریکا با ۵ رای مثبت و ۴ رای منفی، این رای کنگره را باطل کرده است.

جان رابرتس، قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا، در حکم این نهاد عالی قضایی ایالات متحده نوشته است کنگره این قانون را بر اساس اطلاعات چهل سال پیش تمدید کرده که پیشرفت جامعه آمریکا در زمینه نژادی و تحولات جامعه در آن اطلاعات در نظر گرفته نشده است.

این قانون وضع شده بود تا در ایالت‌هایی با سابقه تبعیض نژادی، اقلیت‌ها با روش‌هایی مانند امتحان سواد، مالیات رای‌دادن یا اقدامات مشابه، از حق اساسی خود برای شرکت در انتخابات محروم نشوند.

با حکم تازه دادگاه عالی آمریکا، مشخص نیست که دست ایالت‌های شامل آن برای اعمال تبعیض علیه رای‌دهندگان "غیر سفیدپوست" چه‌قدر باز می‌شود.

برخی از گروه‌های حقوق مدنی در آمریکا به این حکم دیوان عالی اعتراض دارند. آنان می‌گویند برای پیش‌گیری از تبعیض علیه حق رای رنگین‌پوستان، باید همچنان قانون و نظارت وجود داشته باشد.

Image caption اوباما می‌گوید از حکم دیوان عالی آمریکا "مایوس" شده است

<span >'تبعیض نژادی همچنان وجود دارد'

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته از این تصمیم دیوان عالی "عمیقا مایوس" شده است.

آقای اوباما با اشاره به این که تبعیض نژادی در رای‌گیری هنوز در ایالات متحده وجود دارد، گفته است حکم دیوان عالی یک عقب‌گرد بوده اما تلاش‌ها برای پایان‌دادن به تبعیض نژادی ادامه پیدا می‌کند.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، "این قانون، حق رای میلیون‌ها آمریکایی را تضمین کرده بود."

آقای اوباما که خود اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکاست، از کنگره این کشور خواست قانون جدیدی وضع کند تا دسترسی برابر همگان به حوزه‌های رای‌گیری در ایالات متحده تضمین شود.

در عین حال که دیوان عالی آمریکا الزام قانونی برای راه‌دادن اقلیت‌ها به حوزه‌های رای‌گیری را باطل نکرده، اما با نقض ماده مربوط به تعیین ایالت‌های شامل آن، عملا اجرای آن معلق شده است.

طبق این قانون که دیوان عالی آمریکا نقض کرده است، ۱۵ ایالت که اغلب از ایالت‌های جنوبی این کشور با سابقه نژادپرستی هستند، باید پیش از تغییر قوانین انتخاباتی خود، تایید دولت فدرال را در واشنگتن جلب می‌کردند.

با حکم اخیر دیوان عالی، قانون‌گذاران آمریکایی باید آیین‌نامه تازه‌ای برای تعیین ایالت‌های شامل این قانون در نظر بگیرند.

تلاش‌های اخیر برای اعمال تبعیض در رای‌گیری

Image caption دموکرات‌ها می‌گویند قوانین محدودکننده، اغلب از سوی جمهوری‌خواهان تقویت می‌شود تا رای‌دادن را برای اقلیت‌ها که به دموکرات‌ها گرایش دارند، دشوارتر کند

با توجه به اختلافات فعلی در کنگره ایالات متحده، به نظر نمی‌رسد قانون‌گذاران آمریکا بتوانند به‌زودی درباره قانون تازه‌ای در این باره به توافق برسد.

به این ترتیب دیوان عالی، در واقع این قانون را فعلا بی‌اثر کرده است.

روت بیدر گینزبرگ، یکی از ۴ قاضی دیوان عالی که با این حکم اخیر مخالف بوده، گفته است که این نهاد قضایی "خطای وحشتناکی در نقض رای کنگره کرده است".

خانم گینزبرگ که نظر خود را با صدای بلند در صحن دادگاهی انباشته از جمعیت در شهر واشنگتن اعلام می‌کرد، گفت شکی نیست که تبعیض در حق رای هنوز در آمریکا وجود دارد.

او گفته است: "دیوان عالی امروز راه‌حلی راکنار گذاشت که ثابت شده بود بهترین روش برای جلوگیری از تبعیض است."

منتقدان رای دیوان عالی آمریکا می‌گویند تلاش‌های اخیر در بخش‌هایی از ایالات متحده برای تغییر قوانین انتخاباتی، از جمله یک سری قوانین مربوط به تعیین هویت رای‌دهندگان، نشان می‌دهد که ماده نقض‌شده همچنان لازم بوده است.

سال گذشته وزارت دادگستری آمریکا جلوی تغییرات قانونی مرتبط با تعیین هویت رای‌دهندگان را در ایالت‌های کارولینای جنوبی و تگزاس گرفت.

یک دادگاه فدرال نیز جلوی طرحی را گرفته است که محدوده‌های حوزه‌های انتخاباتی کنگره را در ایالات تگزاس تغییر می‌داد. دادگاه گفت که این تغییرات به معنی تبعیض علیه جمعیت بزرگ و رو به فزونی اسپانیایی‌تبار در این ایالت است.

فعالان حقوق مدنی موافق حفظ قانون فعلی می‌گویند از زمان تمدید آن در سال ۲۰۰۶، واشنگتن تاکنون جلوی ۳۱ تغییر پیشنهادی در قوانین انتخاباتی ایالت‌های شامل آن را گرفته است که این تغییرها، زمینه‌ساز تبعیض نژادی می‌شدند.

دموکرات‌های آمریکا می‌گویند قوانین محدودکننده برای رای‌دادن، اغلب از سوی جمهوری‌خواهان تقویت می‌شود و به این قصد طراحی می‌شوند که رای‌دادن را برای اقلیت‌ها که به دموکرات‌ها گرایش دارند، دشوارتر کند.

مطالب مرتبط