وضعیت خاموش؛ نمایش راز مگوی دولت آمریکا

به روز شده:  20:37 گرينويچ - سه شنبه 25 ژوئن 2013 - 04 تیر 1392

نمایشگاه "وضعیت خاموش"، پنجره ای به راز مگوی دولت آمریکا

 • این روزها گالری کرکران که در چند قدمی کاخ سفید واقع شده میزبان نمایشگاهی است که برنامه مرکزی مبارزه با تروریسم دولت آمریکا را به انتقاد گرفته است.

  نمایشگاه "وضعیت خاموش" کاری است از جیمز برایدل هنرمند بریتانیایی، که می خواهد با به تصویر کشیدن کاردبرد تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات نظامی، آنچه را که پنهان از چشم ها در دو قاره آن سو تر از آمریکا رخ می دهد عیان کند.

 • درست آن سوی خیابان، روبروی گالری کرکران ساختمان آیزنهاور محل کار مشاوران ارشد امنیتی کاخ سفید، و دفتر اجرایی رییس جمهوری قرار دارد.

  دفتر شورای امنیت ملی آمریکا در این ساختمان محل بحث و تصمیم گیری درباره برنامه هایی چون طرح ایران کنترا، شیوه های خشن بازجویی بعد از یازدهم سپتامبر، و برنامه استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بوده است.

  ساختمان آیزنهاور چسبیده به زمین کاخ سفید، در قلب واشنگتن است.

 • طراحی الگوی یک هواپیمای بدون سرنشین بر پیاده روی مقابل گالری کرکران.

  جیمز برایدل این طرح را در شهرهای دیگری همچون استانبول و برایتون نیز اجرا کرده اما بعید است این سایه بتواند در هیچ نقطه دیگری از جهان به اندازه پیاده روی روبروی کاخ سفید سنگینی حضورش را به رخ تماشاگر بکشاند.

  جیمز برایدل می گوید کشیدن سایه این هواپیماها دست کم اطلاعاتی چون اندازه واقعی این آنها را برای مخاطب ملموس تر می کند و این آشنایی اولیه می تواند راه را برای پرسشگری بیشتر باز کند.

 • نمای داخلی نمایشگاه "وضعیت خاموش"؛ پروژه های ارائه شده در نمایشگاه حاصل چند سال تحقیق جیمز برایدل است.

  نمونه جعبه آموزشی راهبری هواپیمای بدون سرنشین، مجموعه "نظارت بر ناظران"، و برداشت هنرمند از "فهرست سیاه" دولت آمریکا که به شکل چند جلد کتاب سیاه رنگ نمایش داده شده، از جمله موارد به نمایش گذاشته شده است.

  بر اساس گزارش رسانه ها، "فهرست سیاه" شامل نام اهداف مورد نظر برای حمله با هواپیماهای بدون سرنشین است.

 • مجموعه "نظارت بر ناظران" گزیده ای از تصاویری است که در ۹ سال گذشته از وجود هواپیماهای بدون سرنشین در پایگاه های هوایی نظامی آمریکا و کشورهایی چون پاکستان خبر داده است.

  در تمام این مدت، موضع رسمی دولت، سکوت در تلاش برای تایید نکردن برنامه هدف گیری مشخص مظنونان به فعالیت های تروریستی بوده است.

  این تصاویر به ذات خود ارزش هنری ندارند، اما در راندن دولت ها به سوی اذعان به وجود برنامه هواپیماهای بدون سرنشین نقشی مهم داشتند.

 • این تصویر مربوط به سال ۲۰۰۶ است و مانند سایر تصاویر ارائه شده در مجموعه "نظارت بر ناظران" از طریق ماهواره و تکنولوژی هایی چون گوگل ارت (Google Earth) گرفته شده است.

  این تصویر که اولین بار توسط مجله تایم منتشر شد از قدیمی ترین تصاویر علنی موجود است که وجود هواپیماهای بدون سرنشین را در پایگاه شمسی پاکستان مستند کرده است.

  پایگاه شمسی پاکستان تا سال ۲۰۱۱ در اختیار آمریکا بود.

 • در بخش دیگری از نمایشگاه تصاویری همراه با اظهارنظر کاربران از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام روی دیوار نمایشگاه منعکس می شود.

  جیمز برایدل می گوید این تصاویر محل حمله هواپیماهای بدون سرنشین را در کشورهایی چون یمن، پاکستان و سومالی نشان می دهند.

  به گفته او رخ دادن این حملات دور از انظار عمومی، رسانه ها و حتی دور از کسانی که حمله را انجام می دهند، فاصله ای ایجاد می کند که مانع از درک عمق، تاثیر و تبعات واقعی حمله می شود.

 • جیمز برایدل نام این تصویر را "نور خدا" گذاشته است.

  این تصویر از ترکیب توصیف ارائه شده توسط یک کاربر تکنولوژی حمله لیزری ارتش آمریکا با تصویری از یک سرباز آمریکایی در عراق خلق شده است.

  در تکنولوژی حمله لیزری، برای نشانه گیری بسیار دقیق هدف، از اشعه لیزر استفاده می شود.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.