"وضعیت خاموش" نمایش راز مگوی دولت آمریکا

به روز شده:  06:25 گرينويچ - سه شنبه 25 ژوئن 2013 - 04 تیر 1392

نمایشگاه "وضعیت خاموش"، پنجره ای به راز مگوی دولت آمریکا

 • مجموعه "نظارت بر ناظران" گزیده ای از تصاویری است که در نه سال گذشته از وجود هواپیماهای بدون سرنشین در پایگاه های هوایی نظامی آمریکا و کشورهایی چون پاکستان خبر می دهد.

  در تمام این مدت، موضع رسمی دولت، سکوت در تلاش برای تایید نکردن برنامه هدف گیری مشخص مظنونان به فعالیت های تروریستی بوده است.

  این تصاویر به ذات خود ارزش هنری ندارند اما در راندن دولت ها به سوی اذعان به وجود برنامه هواپیماهای بدون سرنشین نقشی مهم داشتند.

 • این تصویر که به سال ۲۰۰۶ برمی گردد یکی از مجموعه "نظارت بر ناظران" این نمایشگاه است و مانند سایر تصاویر این مجموعه از طریق ماهواره و تکنولوژی هایی چون گوگل ارث (Google Earth) گرفته شده است.

  این تصویر که اولین بار توسط مجله تایم منتشر شد از قدیمی ترین تصاویر علنی موجود اطت که وجود هواپیماهای بدون سرنشین در پایگاه شمسی پاکستان را مستند کرده است.

  پایگاه شمسی پاکستان تا سال ۲۰۱۱ در اختیار آمریکا بود. این پایگاه به واسطه اجاره به امارات متحده عربی در اختیار آمریکا قرار گرفته بود.

 • درست آن سوی خیابان، روبروی موزه کرکران که میزبان نمایشگاه "وضعیت خاموش" است ساختمان آیزنهاور محل کار مشاوران ارشد امنیتی کاخ سفید، و دفتر اجرایی رییس جمهوری قرار دارد.

  دفتر شورای امنیت ملی آمریکا در این ساختمان محل بحث و تصمیم گیری درباره برنامه هایی چون طرح ایران کنترا، شیوه های خشن بازجویی بعد از یازدهم سپتامبر، و برنامه استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بوده است.

  ساختمان آیزنهاور چسبیده به زمین کاخ سفید، در قلب واشنگتن است.

 • بخش دیگری از نمایشگاه از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام تصاویری همراه با اظهارنظر کاربران را روی دیوار نمایشگاه منعکس می کند که بر اساس اسناد علنی موجود محل حمله هواپیماهای بدون سرنشین را در کشورهایی چون یمن، پاکستان و سومالی نشان می دهند.

  جیمز برایدل می گوید رخ دادن این حملات دور از چشم عموم، رسانه ها و حتی کسانی که حمله را عملیاتی می کنند فاصله ای برای درک عمق، تاثیر و تبعات حمله ایجاد می کند.

  به گفته این هنرمند بریتانیایی ارائه این تصویرها ملموس کردن و واقعی کردن ابعادی از برنامه ضد تروریسم آمریکاست و به بازکردن بحث درباره این موضوع در میان مردم کمک می کند.

 • جیمز برایدل نام این تصویر را "نور خدا" گذاشته است.

  این تصویر با ترکیب توصیف یکی از کاربران تکنولوژی حمله لیزری ارتش آمریکا و تصویری از یک سرباز آمریکایی در عراق خلق شده است.

  کاربر تکنولوژی حمله لیزری برای نشانه گیری هر چه دقیق تر هدف از اشعه لیزر استفاده می کند و اطلاعات این نشانه گذاری همزمان به مرکزی که قرار است حمله را اجرایی کند منتقل می شود

 • طراحی الگوی یک هواپیمای بدون سرنشین بر پیاده روی مقابل نمایشگاه کرکران.

  جیمز برایدل که این طرح را در نقاط دیگری چون استانبول، و برایتون در بریتانیا نیز اجرا کرده می گوید اغلب مردم زندگی روزانه خود را دور و غافل از سایه هواپیماهای بدون سرنشین می گذرانند.

  به گفته او با کشاندن سایه این هواپیماها به شهرهایی چون واشنگتن دست کم اطلاعاتی چون اندازه واقعی این هواپیماها برای مخاطب ملموس تر می شود و این آشنایی اولیه می تواند راه را برای پرسشگری بیشتر باز کند.

یک سو دفتر معاون ریاست جمهوری آمریکا و کارکنان شورای امنیت ملی، یک سوی دیگر نمایشگاهی که برنامه مرکزی مبارزه با تروریسم دولت آمریکا را به انتقاد گرفته است.

موزه کرکران واشنگتن میزبان نمایشگاهی با محور کاردبرد هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات نظامی است. جیمز برایدل هنرمند بریتانیایی در این نمایشگاه با استفاده از تکنولوژی به نقد تکنولوژی آمده است.

او می خواهد مخاطب خود را به پر کردن فاصله ای دعوت کند که با کاربرد تکنولوژی میان کاربر و حاصل کار او ایجاد می شود.

از نگاه این هنرمند تکنولوژی های نوین نظامی چون هواپیماهای تهاجمی بدون سرنشین یکی از تکنولوژی هاییست که با ایجاد فاصله میان کاربر و حاصل عملیات بی اعتنایی، بی تفاوتی و بی خبری را دامن می زند.

جیمز برایدل به دنبال کم کردن این فاصله است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.