پارک ملی تاجیکستان در فهرست آثار جهانی یونسکو

Image caption بخش اصلی پارک ملی تاجیکستان در کوهستان پامیر گسترده است، منطقه‌ای با طبیعت و گونه های زیستی منحصر به فرد

در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو که به تازگی در پایتخت کامبوج برگزار شده است، پارک ملی تاجیکستان در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید. بخش اصلی این پارک ملی در کوهستان پامیر گسترده است، منطقه‌ای با طبیعت و گونه های زیستی منحصر به فرد.

مرغاب، دورافتادترین و مرتفعترین ناحیه تاجیکستان است که در حدود 1000کیلومتری شرق شهر دوشنبه واقع است و بخشی از پارک ملی تاجیکستان را تشکیل می‌دهد.

برنامه میراث جهانی، ثبت پارک ملی تاجیکستان در فهرست میراث جهانی را دستاورد این کشور خوانده و گفته است، تاجیکستان به این وسیله نحوه استفاده مؤثر از کنونسیون میراث جهانی را نمایش داده است.

پارک ملی تاجیکستان نخستین میراث طبیعی این کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو است. مساحتش بیش از دو و نیم میلیون هیکتار است، معادل 18 درصد مساحت تاجیکستان. انواع نادر نباتات و حیوانات و قله‌های مرتفع و یخچالهای بزرگ از بخشهای اصلی این باغ به شمار می‌آیند.

شادی بیک قربان اف، یک مسئول کمیته حفظ محیط زیست تاجیکستان در این باره می گوید: "در این پارک ببر برفی، گوسفند کوهی پامیری یا مارکو پولو، خرس مله تیانشانی، گرگ سرخ، 690 نوع رستنیها و نباتات موجود هست که آنها حفظ کرده می‌شوند. به جز این در این پارک قله بلندترین سابق اتحاد شوروی- قله اسماعیل سامانی، پیریخ فدچنکو، کول سریز قرار دارد."

دریاچه سریز، در بدخشان تاجیکستان، یکی از 400 دریاچه‌ای است که به پارک ملی تاجیکستان شامل بوده و صد و دو سال پیش در اثر زمین‌لرزه و بسته شدن مجرای رودخانه مرغاب به وجود آمد.

مقدمات ثبت پارک ملی تاجیکستان در فهرست میراث جهانی یونسکو از سال 2006 آغاز شده بود. تاجیکستان پرونده این اثر طبیعی را دو سال پیش به سازمان یونسکو ارسال کرد.

Image caption دریاچه سریز، در بدخشان تاجیکستان، یکی از 400 دریاچه‌ای است که به پارک ملی تاجیکستان شامل است

شادی بیک قربان اف، یک مسئول کمیته حفظ محیط زیست تاجیکستان: "هدف اساسی از تشکیل پارک ملی تاجیکستان تقویت بخشیدن به حفظ محیط زیست، نگاهداری عالم حیوانات و نباتات نادر، و حفظ یادگاریهای طبیعی است که در حدود پارک هستند."

تاجیکستان نقشه مدیریت پارک ملی اش را برای پنج سال آینده تهیه کرده و توقع دارد از سازمان جهانی حفظ محیط زیست و دیگر سازمانهای بین‌المللی کمکهای مالی دریافت کند.

مجتمع باستانی سرزم در شمال تاجیکستان-اولین اثر تاریخی و فرهنگی این کشور است که سه سال پیش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده بود.

حالا 6 اثر دیگر تاریخی و فرهنگی و مکان طبیعی تاجیکستان برای بررسی به برنامه میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده است.

تاجیکستان تلاش دارد از این راه توجه جهانگردان خارجی را به اماکن باستانی و طبیعت تا اندازه‌ای بکر و دست نخورده‌اش بیشتر جلب کند. کاری که می تواند کمکی به اقتصاد ضعیف این کشور باشد.