برنامه امیر جدید قطر برای تغییر چهره دولت

Image caption امیر جدید از دو سال پیش در سیاست خارجی قطر نقش محوری داشته است

امیر جدید قطر، برنامه‌اش را برای ترمیم کابینه این کشور اعلام کرده است.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی همچنین در نخستین نطق پس از تصدی سمت جدید، پدرش را که پیش از او امیر قطر بود و موفقیت‌های "معجزه‌آمیز" او را تحسین کرد.

امیر جدید قطر یک روز پس از کناره‌گیری پدرش شیخ حمد از قدرت، از برنامه‌های خود سخن گفت.

در ترکیب جدید دولت قطر، عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی، نخست‌وزیر جدید این کشور است. او همچنین وزیر کشور است.

پیش از او شیخ حمد بن جاسم آل ثانی برای سال‌ها نخست‌وزیر قطر بود.

شیخ حمد بن جاسم، نخست وزیر ۵۴ ساله قطر، به خصوص از زمان آغاز حرکت اعتراضی موسوم به "بهار عربی" و حمایت قطر از بیشتر این اعتراض‌ها، به چهره‌ای شناخته‌شده در مجامع بین‌المللی تبدیل شده بود.

ناظران گفته‌اند کنارگذاشتن او از نخست‌وزیری انتظار می‌رفت.

در همین حال خالد العطیه به عنوان وزیر خارجه جدید قطر معرفی شده است. علی شریف العمادی هم وزیر دارایی جدید است.

وزیر انرژی و صنعت قطر، محمد صالح الساده، در سمت خود باقی می‌ماند.

شیخ تمیم ۳۳ ساله، امیر جدید قطر بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن در نطقی تلویزیونی گفت که راه پدر خود را ادامه می‌دهد و نهادهای این کشور به همین شکل باقی می‌مانند.

او در این سخنان که عمدتا بر مسائل داخلی متمرکز بود، سخنی درباره سیاست آینده قطر در سوریه، لیبی و مصر مطرح نکرد.

شیخ تمیم در عین حال به موضوعی کمتر مناشقه‌برانگیز در جهان عرب پرداخت و گفت که قطر به "نهضت فلسطین" متعهد است و به مبارزه با اسرائیل ادامه می‌دهد.

امیر جدید قطر از سال ۲۰۱۱ نقش کلیدی در تعیین سیاست خارجی این کشور داشته است و به همین خاطر انتظار نمی‌رود رویکرد بین‌المللی این کشور تغییر چندانی کند.

انتقال قدرت

Image caption شیخ حمد ۶۱ ساله، به نفع پسرش شیخ تمیم ۳۳ ساله کناره گرفت و گفت باید کار را به جوانان سپرد

در حدود ۱۵۰ سال گذشته، خاندان آل ثانی بر قطر تسلط داشته‌اند.

امیر سابق قطر، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی روز سه شنبه ٢۵ ژوئن، ۴ تیر، در یک سخنرانی تلویزیونی رسما اعلام کرد که به نفع پسرش شیخ تمیم بن حمد از مقامش استعفا داده و قدرت را به او واگذار کرده است.

شیخ حمد که ۶۱ سال سن دارد، در این سخنرانی خطاب به مردم قطر گفت "زمان آن فرا رسیده است که نسل جدیدی با دیدگاه‌های مبتکرانه خود، عهده‌دار مسئولیت شود."

برخی از ناظران گفته اند که شیخ حمد از وضع جسمی مساعدی برخوردار نیست اما احتمال نداده‌اند که بیماری دلیل کناره‌گیری او باشد.

شیخ تمیم بن حمد، امیر جدید قطر، ۳۳ سال دارد و دومین پسر از دومین همسر شیخ حمد است. شیخ حمد سه همسر و در مجموع، یازده پسر و سیزده دختر دارد.

شیخ نشین قطر زمانی تحت حاکمیت خاندان آل خلیفه، خاندان حکومتی بحرین بود و پس از آن از جمله اراضی متعلق به امپراتوری عثمانی بود، اما بعدا تحت قیمومیت بریتانیا در آمد و در سال ١٩٧١، همزمان با خروج بریتانیا از خلیج فارس، استقلال خود را به دست آورد.

مدت کوتاهی پس از کسب استقلال، رقابت در درون خانواده شیخ برای کسب حکومت بالا گرفت و سرانجام شیخ خلیفه بن حمد با اقدامی که از آن با عنوان کودتای درون‌خانوادگی نام برده شده است، قدرت را کسب کرد.

شیخ خلیفه در سال ۱۹۹۵ توسط ولیعهد، شیخ حمد، از قدرت برکنار شد. ظاهرا او با خواست ولیعهد برای توسعه منابع گاز این کشور جهت کسب درآمد بیشتر مخالفت می‌ورزید زیرا نگران آن بود که سرازیر شدن عواید سرشار به این امیر نشین، بافت جامعه را تغییر دهد.

میراث امیر مستعفی

Image caption امیرنشین کوچک قطر به یکی از "بازیگران" عمده صحنه سیاست منطقه تبدیل شده است

در طول ۱۸ سال زمامداری شیخ حمد، قطر علاوه بر صدور نفت خام، به بزرگ‌ترین صادر‌کننده گاز مایع در جهان تبدیل شده و دارای سرمایه‌گذاری‌های کلان در سراسر جهان است.

همچنین مرکز شبکه تلویزیون ماهواره‌ای الجزیره که از رسانه‌های تاثیرگذار این سال‌هاست، در قطر واقع شده و یکی از خویشاوندان امیر و از وزیران سابق این کشور، مدیریت آن را در دست دارد.

علاوه بر این، شیخ حمد با اجرای یک سیاست خارجی فعال که محور اصلی آن، هم‌سویی با سیاست‌های کشورهای غربی در خلیج فارس بوده، این امیرنشین کوچک را به یکی از "بازیگران" عمده صحنه سیاست منطقه تبدیل کرده است.

از قطر به عنوان یکی از حامیان مالی عمده مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، نام برده می‌شود.

نظام حکومتی این کشور سلطنت مطلقه است و تشکیلات حکومتی از امیر، هیات دولت انتصابی و یک مجلس مشورتی غیر انتخابی تشکیل یافته است.

مطالب مرتبط