مرسی: قطب‌بندی سیاسی دموکراسی نوپای مصر را تهدید می‌کند

مرسی
Image caption مرسی: قطب بندی و تضاد سیاسی در مصر به مرحله ای رسیده که تجربه دموکراسی نوپای ما را تهدید می کند

رئیس جمهوری مصر در مورد خطرات تشدید "قطب‌بندی سیاسی" در این کشور هشدار داده است.

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، در یک سخنرانی تلویزیونی ضمن ارائه پیشنهادهایی برای مصالحه با احزاب و شخصیت‌های مخالف دولت، هشدار داد که اختلافات سیاسی کنونی آینده کشورش را به خطر انداخته است.

سخنرانی آقای مرسی در آستانه اولین سالروز آغاز زمامداری او ایراد شد در حالیکه احزاب و شخصیت های مخالف در اعتراض به سیاست‌های دولت، تظاهرات گسترده‌ای را برای روز یکشنبه، ٣٠ ژوئن، تدارک دیده‌اند و طرفداران رئیس جمهوری نیز در نظر دارند تظاهرات مشابهی را برگزار کنند.

محمد مرسی در سخنان شامگاه چهارشنبه خود، که بیش از دو ساعت به طول انجامید، گفت: "قطب‌بندی و تضاد سیاسی در مصر به مرحله‌ای رسیده که تجربه دموکراسی نوپای ما را تهدید می‌کند و خطر کشاندن تمامی ملت به شرایط فلج کامل و هرج و مرج را به دنبال دارد."

آقای مرسی در سخنانی که ناظران آن را "آمیزه‌ای از طنز و خشم" توصیف کرده‌اند، گفت که یک سال پیش، مسئولیت اداره کشوری را پذیرفت که، به گفته او، در فساد غوطه می‌خورد اما به جای قدردانی، خود را درگیر مبارزه‌ای دید که هدف آن، به شکست کشاندن دولت بوده است.

رئیس جمهوری مصر همچنین گفت که "مخالفان لیبرال او" بارها پیشنهاد مذاکره را رد کرده‌اند و کسانی را که "عمال" حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر می‌خواند، متهم کرد به "سم پاشی" علیه دولت و تلاش برای "به عقب کشیدن زمان" ادامه داده‌اند.

محمد مرسی گفت که بار دیگر از رهبران احزاب مختلف دعوت می‌کند که هر چه زودتر برای فراهم کردن زمینه تشکیل کمیته چند حزبی جهت رسیدگی به اصلاح قانون اساسی با او ملاقات کنند اما در عین حال، شماری از شخصیت‌های مخالف و منتقد، از جمله تعدادی از قضات و رقبای انتخاباتی سال گذشته خود را با ذکر نام، به باد انتقاد گرفت و اتهاماتی را علیه آنان و همچنین رسانه‌های مخالف دولت مطرح کرد.

Image caption مخالفان دولت مصر تظاهرات گسترده ای را برای روز یکشنبه تدارک دیده اند

قانون اساسی جدید مصر سال گذشته به همه‌پرسی گذاشته شد در حالیکه مخالفان دولت، نحوه تدوین و رای‌گیری را شتابزده توصیف کردند و گفتند که گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، که آقای مرسی به آن وابسته است، از امکانات خود برای تصویب سندی استفاده کردند که بیش از آنکه مدافع آزادی و حقوق دموکراتیک مردم مصر باشد، حامی دیدگاه‌های خود آنان و زمینه‌ساز تسلط اسلامگرایان بر حکومت است.

محمد مرسی در سخنرانی خود، پیشنهاد کرد که یک "کمیته آشتی ملی" با شرکت شخصیت‌های سیاسی و رهبران دینی به خصوص روحانیون مسلمان و مسیحی تشکیل شود تا به نگرانی اقلیت‌ها و همچنین گروه‌های لائیک در مورد اهداف دولت رسیدگی کند.

رئیس جمهوری مصر از همه مردم، چه موافقان و چه مخالفان خود خواست تا از طریق اعتراضات مسالمت‌آمیز نظرات خود را بیان دارند و هشدار داد که "خشونت فقط خشونت بیشتر در پی خواهد داشت."

برنامه تظاهرات موافق و مخالف

سخنرانی رئیس جمهوری مصر با استقبال هواداران اسلامگرای او و انتقاد رهبران و فعالان سیاسی مخالف دولت مواجه شده است که گفته‌اند او طی سه ساعت سخن پراکنی، نظر و طرح جدیدی را ارائه نداد.

مخالفان همچنین لحن سخنرانی و پخش تصاویر طرفداران آقای مرسی در حین سخنرانی او را به استهزا گرفته‌اند.

قرار است مخالفان دولت روز یکشنبه، مصادف با سالروز آغاز زمامداری محمد مرسی، تظاهراتی را برگزار و نسبت به سیاست‌های رئیس جمهوری به خصوص در زمینه آنچه که خطر تسلط اسلامگرایان و جلوگیری از استقرار نظام دموکراتیک می‌خوانند، اعتراض کنند.

در مقابل، طرفداران دولت و به خصوص اعضا و هواداران گروه اخوان المسلمین گفته‌اند به برگزاری تظاهراتی در همان روز مبادرت خواهند کرد تا حمایت خود را از رئیس جمهوری نشان دهند.

پیش از سخنرانی آقای مرسی هم، موافقان و مخالفان دولت تظاهراتی را در نقاط مختلف برگزار کردند که به درگیری بین دو طرف منجر شد در حالیکه واحدهای ارتش برای حفظ نظم و جلوگیری از آشوب، در نقاط حساس پایتخت مستقر شده بودند.

Image caption مرسی از مخالفان و هواداران خود خواست تا از توسل به خشونت خودداری کنند

در جریان درگیری‌های شب گذشته و بامداد امروز، دست کم دو نفر کشته و شماری زخمی شده‌اند.

مخالفان دولت، پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که اقای مرسی را به "تمرد" متهم کرده و خواستار کناره گیری او از قدرت می شد و تصاویر رئیس جمهوری را نیز به نشانه اعتراض، به آتش کشیدند.

در فوریه سال ٢٠١١، حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، در پی چند هفته تظاهرات مخالفان و با حمایت نیروهای مسلح، سقوط کرد و برای بیش از یک سال بعد، دولت انتقالی تحت نظر ارتش، زمام امور را در دست داشت.

در ماه ژوئن سال گذشته، نخستین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و محمد مرسی، از حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان المسلمین، توانست به این سمت دست یابد.

انتخاب آقای مرسی و سیاست‌های او طی یک سال گذشته باعث نگرانی احزاب و شخصیت‌های سیاسی مخالف شده که نگران آن هستند که گروه اخوان المسلمین با تسلط بر نهادهای حکومتی، در صدد ایجاد جایگزین کردن رژیم دیکتاتوری سابق با یک نظام دینی باشد و خواست دموکراتیک مردم را نادیده بگیرد.

طی سال گذشته، تظاهرات موافقان و مخالفان دولت به پدیده‌ای کمابیش همیشگی در مصر تبدیل شده است.

احتمال گسترش تظاهرات و درگیری بین دو طرف در روز یکشنبه، نگرانی هایی را در داخل و خارج از مصر پدید آورده است.

مصر مهمترین کشور عرب و قدرت های مهم منطقه ای محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در مورد تظاهرات روز یکشنبه گفته است: "مصر کشوری تاریحی با موقعیتی حساس در منطقه است و ما امیدواریم کسانی که این تظاهرات را تدارک دیده‌اند به نحوی مسالمت آمیز آن را اجرا کنند تا تاثیری سازنده، و نه مخرب، بر آینده کشورشان داشته باشد."

تصمیم مخالفان و موافقان دولت به برگزاری تظاهرات روز یکشنبه باعث نگرانی بسیاری از مردم شده و گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی خانواده‌ها، از بیم گسترش ناآرامی، به خرید و ذخیره کردن مواد غذایی مبادرت کرده‌اند.

مطالب مرتبط