آمریکا امتیازات تجاری بنگلادش را به خاطر فقدان ایمنی کارگران قطع کرد

کارخانه تخریب شده بنگلادشی
Image caption بی توجهی به ایمنی کار در بنگلادش بارها باعث بروز حوادث محل کار و تلفات سنگین شده است

دولت آمریکا امتیازات تجاری اعطا شده به بنگلادش را به خاطر شرایط محیط کار در آن کشور به حالت تعلیق در آورده اما بنگلادش این اقدام را مورد انتقاد قرار داده است.

روز جمعه، ٧ تیر (٢٨ ژوئن)، وزارت امور خارجه بنگلادش با صدور اطلاعیه‌ای، اقدام دولت آمریکا در قطع امتیازات تجاری به آن کشور به دلیل بی‌توجهی به ایمنی کارگران را مورد انتقاد قرار داد و آن را "تکان‌دهنده" توصیف کرد.

وزارت امور خارجه بنگلادش در اطلاعیه خود افزوده است: "برای کارگران کارخانه‌های بنگلادش تصمیم ایالات متحده به تعلیق توافقنامه سیستم رجحان عمومی کاملا تکان دهنده است زیرا این تصمیم زمانی اتخاذ می‌شود که دولت بنگلادش به اقدامات ملموس و مشهودی در راستای بهبود ایمنی محل کار و حمایت از حقوق کارگران دست زده است."

وزارت خارجه بنگلادش با تاکید بر اینکه تصمیم شرکای تجاری خود را همواره محترم می‌شمارد، ابراز نگرانی کرده است که "ممکن است این تصمیم سختگیرانه باعث ایجاد موانع جدید در راه گسترش تجارت رو به رشد دوجانبه شود."

روز پنجشنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طی فرمانی کشور بنگلادش را از فهرست کشورهای برخوردار از امتیاز تجاری با آمریکا حذف کرد.

در این فرمان آمده است که دلیل حذف بنگلادش از این فهرست این است که "آن کشور اقدامات لازم را برای تامین حقوق کارگران و انطباق شرایط کار با معیارهای بین‌المللی انجام نداده است."

با این تصمیم، صادرکنندگان کالاهای بنگلادشی به آمریکا مانند سایر کشورها، ملزم به پرداخت تعرفه گمرکی هستند.

مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده، در توجیه فرمان رئیس جمهوری گفته است که "حوادث تاسف آور اخیر در کارگاه های بنگلادش حاکی از وجود نواقص جدی در سازوکارهای مربوط به ایمنی محل کار در آن کشور است."

آقای فرومن افزوده است که طی چند سال گذشته، دولت آمریکا در زمینه بهبود شرایط کار در بنگلادش همکاری نزدیکی را با دولت آن کشور داشته است اما به نظر می‌رسد که پیشرفت در این زمینه کافی نبوده است.

امتیاز ویژه

Image caption اکثر کارگران پوشاک دوزی و در نتیجه قربانیان حوادث کار را زنان تشکیل می دهند

بنگلادش، همانند ایالات متحده، عضو سازمان تجارت جهانی است و اقدام ایالات متحده تاثیری بر روابط تجاری عادی دو طرف در چارچوب قواعد این سازمان ندارد اما علاوه بر آن، آمریکا امکانات "سیستم رجحان عمومی" را نیز جهت حمایت از اقتصاد بنگلادش به کار گرفته بود.

براساس مقررات سازمان تجارت جهانی، کشورهای عضو ملزم هستند شرایط یکسانی را در تجارت با یکدیگر به کار گیرند؛ در عین حال، این سازمان جهت کمک به کشورهای کمتر توسعه یافته، به طرف‌های تجاری آنها اجازه داده است تا امتیازات دوجانبه اضافی را نیز در تجارت با آنها در نظر بگیرند که عمدتا شامل کاهش یا لغو یکجانبه تعرفه‌های بازرگانی است.

بنگلادش از جمله صادرکنندگان عمده پوشاک به کشورهای غربی است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ غربی برای استفاده از هزینه نازل تولید، به خصوص پائین بودن دستمزد، کالاهای مورد نیاز خود را به تولیدکنندگان بنگلادشی سفارش می‌دهند.

ایالات متحده در سال گذشته حدود ٥ میلیارد دلار کالا از بنگلادش وارد کرد که حدود ٩٠ درصد آن را پوشاک تشکیل می‌داد هر چند پوشاک مشمول تسهیلات سیستم رجحان عمومی آمریکا برای بنگلادش نیست.

در حال حاضر، نزدیک به پنج هزار کارگاه تولیدی با حدود سه میلیون کارگر، که اکثر آنان را زنان تشکیل می دهند، در بخش تولید پوشاک بنگلادش فعالیت دارند و بخش قابل توجهی از محصولات خود را به خارج صادر می‌کنند.

در ماه آوریل سال جاری، فروریختن ساختمان محل فعالیت تعدادی کارگاه تولید پوشاک در بنگلادش بیش از یکهزار کشته برجای گذاشت و قبل و بعد از این واقعه هم، شماری از کارگران بنگلادشی جان خود را در نتیجه فقدان تسهیلات کافی ایمنی در محل کار از دست داده‌اند.

برخی از شرکت‌های عمده خریدار محصولات بنگلادشی اقداماتی را برای بهبود وضعیت کار در کارگاه‌های طرف قرارداد خود به جریان انداخته و ادامه دادو ستد با این کارگاه‌ها را به افزایش ایمنی کارگران مشروط کرده‌اند.

مطالب مرتبط