اتحادیه اروپا با آغاز مذاکرات برای عضویت احتمالی صربستان موافقت کرد

Image caption بررسی درخواست صربستان برای عضویت در اتحادیه اروپا برای مدتی طولانی به تاخیر افتاده است

رهبران اتحادیه اروپا با آغاز روند مذاکرات اولیه برای پذیرش نهایی صربستان در آن اتحادیه موافقت کرده‌اند. عضویت صربستان به دلیل اختلافات با کوزوو برای مدتی طولانی به تاخیر افتاده است.

هرمان ون رومپوی، رئیس شورای اروپا در کنفرانسی خبری در حاشیه نشست اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که مذاکرات اتحادیه اروپا و صربستان در دیرترین حالت، احتمالا در ژانویه سال میلادی آینده آغاز می‌شود.

در ماه آوریل امسال، اتحادیه اروپا برای حل اختلافات صربستان و کوزوو میانجیگری موفقی داشت.

گفت‌وگوهای اتحادیه اروپا با کوزوو نیز بر سر دیگر امور دوجانبه به جریان خواهد افتاد که شامل تجارت و روابط سیاسی و اقتصادی می‌شود. این توافق‌ها شاخص‌هایی مهم برای کشورهایی به شمار می‌رود که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا هستند.

اتحادیه اروپا در پایان نشست امروز (جمعه، ۲۸ ژوئن) اعلام کرد که تا پیش از ماه ژانویه "چارچوب مذاکرات ... توسط شورای اروپا تایید خواهد شد." این موضوع، به نوعی تعهد رهبران اتحادیه اروپا برای گفت‌وگو درباره عضویت صربستان محسوب می‌شود.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، تصمیم اتحادیه اروپا را برای آغاز چنین مذاکراتی "تاریخی" خواند و گفت: "ما به طور مداوم و خیلی زیاد از واژه "تاریخی" استفاده می‌کنیم، اما این (تصمیم) واقعا تاریخی است. فراموش نکنیم که در زمانی نه چندان دور در آن بخش از اروپا در جریان یکی از خشونت‌بارترین جنگ‌ها چه رخ داد و الان ما مذاکره با صربستان را آغاز خواهیم کرد."

رهبران اتحادیه اروپا از عضویت کرواسی نیز استقبال کرده‌اند. کرواسی از روز دوشنبه آینده رسما عضو اتحادیه اروپا خواهد شد و قرار است یکشنبه شب جشن بزرگی در زاگرب، پایتخت کرواسی، برگزار شود.

پس از فروپاشی یوگسلاوی در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی جنگی سخت بین کرواسی و صربستان رخ داد. کرواسی بیست‌وهشتمین عضو اتحادیه اروپا خواهد شد و بعد از اسلوونی، دومین کشور از یوگسلاوی سابق است که عضو اتحادیه اروپا می‌شود.

بسیاری از کشورها کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته‌اند، ولی صربستان در کنار روسیه و چین هنوز این استقلال را به رسمیت نمی‌شناسد.

پنج کشور از مجموع ۲۷ عضو کنونی اتحادیه اروپا یعنی اسپانیا، یونان، رومانی، اسلوواکی و قبرس نیز کوزوو را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسند.

مطالب مرتبط