درگیری‌های خونین در جریان اعتراضات مصر

Image caption مخالفان محمد مرسی خواستار استعفای او شده اند

از مصر گزارش می‌رسد که تجمع‌های مخالفان و موافقان محمد مرسی، رئیس جمهوری این کشور با درگیری های خونینی همراه بوده است. رسانه ها از کشته شدن دست کم دو نفر خبر داده اند که گمان می‌رود یکی از آنها روزنامه نگاری آمریکایی بوده است.

تلویزیون ملی مصر خبر کشته شدن یک عکاس- خبرنگار آمریکایی را در حالی مخابره کرده که گزارش های دیگر در این باره ضد و نفیض به نظر می رسند. در حالی که برخی گزارش‌ها مرگ او را بر اثر جراحت ناشی از چاقو در ناحیه سینه روایت کرده اند، گزارش های دیگر علت مرگ او را برخورد گلوله اعلام می‌کنند.

همزمان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که در حال تحقیق در این باره است. وزارت خارجه آمریکا از شهروندان این کشور خواسته که از سفرهای غیر ضروری به مصر پرهیز کنند.

در همین حال، از شهر پورت‌سعید خبر می رسد که صدای انفجار در این شهر به گوش رسیده است.

گزارش های دیگر از مرگ ۷ نفر در مناطق شمالی مصر خبر می‌دهند.

در قاهره، هزاران نفر از حامیان آقای مرسی روز جمعه (۲۸ ژوئن - هفتم تیر) از برابر مسجد جامع پایتخت راهپیمایی خود را شروع کردند.

اعتراضات امروز جمعه ۲۸ ژوئن در حالی برپا شده که مخالفان آقای مرسی اعلام کرده اند که قصد دارند تظاهرات گسترده ای را در روز یکشنبه ۳۰ ژوئن برگزار کنند.

مخالقان از آقای مرسی خواسته اند تا از مقام خود کناره گیری کند.

خبرنگار بی بی سی در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، از مجروح شدن دست کم ۲۰ نفر در جریان درگیری ها دراین شهر خبر داده است.

در پی کشته شدن ۴ نفر و زخمی شدن صدها نفر در جریان درگیری‌های دو روز گذشته مقامات الازهر نسبت بروز جنگ داخلی در کشور هشدار دادند.

گفته شده در جریان درگیری های روز پنجشنبه، دست کم یک نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده اند.

گزارش‌ها از اعزام نیروهای نظامی به منظور حفظ نظم در قاهره و چند شهر دیگر مصر حکایت دارد.

منتقدان آقای مرسی با اشاره به این که او در طول یک سال حکومتش اقدامی در جهت مهار مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور صورت نداده، خواستار استعفای او شده اند.

این درحالی است که حامیان آقای مرسی معتقدند که مشکلات موجود به دوران حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مربوط می شود.

مطالب مرتبط