باراک اوباما با خانواده ماندلا دیدار کرد

باراک اوباما
Image caption دیدار از نلسون ماندلا در بیمارستان، در برنامه سفر باراک اوباما به آفریقای جنوبی نیست

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سفر به آفریقای جنوبی از نلسون ماندلا به دلیل رهبری این کشور در مسیر آزادی و 'الهام بخش بودن برای تمام مردم جهان' ستایش کرد.

آقای اوباما با جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی دیدار کرد، اما دیدار از نلسون ماندلا، که از حدود یک هفته پیش به دلیل وخامت حالش در بیمارستان بستری است، در برنامه سفر او دیده نمی‌شود.

رئیس جمهور آمریکا امروز، شنبه ۲۹ ژوئن با چند نفر از اعضای خانواده آقای ماندلا، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی دیدار کرد و با همسر او هم تلفنی صحبت کرد.

آقای زوما، وضعیت سلامت آقای ماندلا را "بحرانی اما با ثبات" توصیف کرده است. رئیس جمهور آفریقای جنوبی ابراز امیدواری کرده که نلسون ماندلا هر چه زودتر از بیمارستان مرخص شود.

با وجود این فردریک ویلم دوکلارک، آخرین رئیس جمهور آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید و برنده مشترک نوبل صلح با نلسون ماندلا در سال ۱۹۹۳، سفرش به اروپا را به دلیل وضعیت آقای ماندلا نیمه‌کاره گذاشت.

هم‌زمان با سفر باراک اوباما به آفریقای جنوبی، پلیس ضد شورش در این کشور با معترضان به این سفر درگیر شد.

در درگیری‌هایی که ساعاتی بعد از دیدار روسای جمهوری آمریکا و آفریقای جنوبی رخ داد، پلیس با شلیک گلوله لاستیکی و نارنجک‌های صوتی تلاش کرد معترضان در اطراف دانشگاه ژوهانسبورگ، محل سخنرانی باراک اوباما را متفرق کند.

بعضی از معترضان تصاویری از باراک اوباما با سبیل هیتلری به دست داشتند.

سیاست‌های آمریکا در سوریه، افغانستان و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان از جمله موارد مطرح‎‌شده در اعتراض‌ها علیه باراک اوباما بود.

آقای اوباما در سخنرانی خود در داخل دانشگاه ژوهانسبورگ گفت که می‌خواهد پیام "بله، ما می‌توانیم" را به تمام رهبران جوان آفریقای جنوبی منتقل کند.