هشدار آمریکا به شهروندان خود در مصر

Image caption مخالفان آقای مرسی گفته اند که قصد دارند در نخستین سالگرد به ریاست جمهوری رسیدن محمد مرسی دست به تظاهرات گسترده ای بزنند

با ادامه درگیری‌های در مصر، دولت آمریکا از شهروندان این کشور خواسته که از سفرهای غیر ضروری به مصر پرهیز کنند و به دیپلمات‌های خود که مسئولیت اضطراری در مصر ندارند، گفته است که کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از شهروندان آمریکایی در مصر خواسته که "گوش به زنگ" باشند.

این هشدار در پی کشته شدن دست کم سه نفر از جمله یک شهروند آمریکایی در جریان درگیری های اخیر در مصر اعلام شده است.

روز جمعه دو نفر در شهر اسکندریه در شمال مصر در پی حمله معترضان به دفتر اخوان المسلمین - که از آقای مرسی حمایت می کند - کشته شدند که گزارش شده یکی از آنها عکاس-خبرنگار آمریکایی بوده است.

گزارش ها در باره چگونگی کشته شدن این شهروند آمریکایی ضد و نفیض به نظر می رسند. در حالی که برخی گزارش‌ها مرگ او را بر اثر جراحت ناشی از چاقو در ناحیه سینه روایت کرده اند، گزارش های دیگر حاکی از کشته شدن او به ضرب گلوله بوده است.

این درگیری ها در پی اعتراضات روز جمعه ۲۸ ژوئن رخ داده که در جریان آن مخالفان خواهان کناره گیری محمد مرسی، رئیس جمهور مصر شده اند.

Image caption گزارش‌ها از اعزام نیروهای نظامی به منظور حفظ نظم در قاهره و چند شهر دیگر مصر حکایت دارد

مخالفان آقای مرسی گفته اند که قصد دارند روز یکشنبه، ۳۰ ژوئن، نخستین سالگرد به ریاست جمهوری رسیدن آقای مرسی دست به تظاهرات گسترده ای بزنند.

تلویزیون ملی مصر خبر کشته شدن یک عکاس- خبرنگار آمریکایی را در حالی مخابره کرده که گزارش های دیگر در این باره ضد و نفیض به نظر می رسند.

در حالی که برخی گزارش‌ها مرگ او را بر اثر جراحت ناشی از چاقو در ناحیه سینه روایت کرده اند، گزارش های دیگر علت مرگ او را برخورد گلوله اعلام می‌کنند.

در بیانیه ای که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده است آمده که به دلیل" احتمال ادامه نا آرامی سیاسی و اجتماعی" در مصر شهروندان آمریکای از سفرهای غیرضروری در این زمان پرهیز کنند.

از مقام های رسمی نقل شده که فرودگاه اصلی قاهره مملو از مسافرانی است که قصد خروج از مصر را دارند و تمام پروازها به مقصد آمریکا، اروپای و کشورهای حوزه خلیج فارس پر شده اند.

این مقام های رسمی که نخواسته اند هویت شان فاش مشخص شود به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته اند که حجم خروج مسافران از مصر "بی سابقه" است.

خبرنگار بی بی سی در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، از مجروح شدن دست کم ۲۰ نفر در جریان درگیری ها دراین شهر خبر داده است.

گزارش‌ها از اعزام نیروهای نظامی به منظور حفظ نظم در قاهره و چند شهر دیگر مصر حکایت دارد.

منتقدان آقای مرسی با اشاره به این که او در طول یک سال حکومتش اقدامی در جهت مهار مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور صورت نداده، خواستار استعفای او شده اند.

این درحالی است که حامیان آقای مرسی معتقدند که مشکلات موجود به دوران حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مربوط می شود.

مطالب مرتبط