اشپیگل از شنود دفتر اتحادیه اروپا در واشنگتن خبر داد

Image caption آمریکا از اکوادور خواسته به اسنودن پناهندگی ندهد

مجله اشپیگل چاپ آلمان از رویت یک سند محرمانه خبر داده که نشان می دهد دولت آمریکا دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در واشنگتن شنود کرده است.

به نوشته اشپیگل، ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا مدرکی را به این مجله ارائه کرده که متعلق به ۳ سال پیش است و حاکی از شنود نمایندگی اتحادیه اروپا در پایتخت ایالات متحده است.

گفته شده که این سند نحوه جاسوسی از شبکه داخلی کامپیوترهای این نمایندگی را به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا تشریح کرده است.

به گفته یکی از مقام های اتحادیه اروپا، صحت این خبر می تواند به روابط ایالات متحده با این اتحادیه آسیب بزند.

مارتین شولز، رئیس پارلمان اروپا در بیانیه ای گفت: "از طرف اتحادیه اروپا خواهان شفاف سازی کامل و دریافت فوری اطلاعات بیشتر از مقام های آمریکایی درباره این اتهام ها هستیم."

مقام های آمریکایی هنوز به این گزارش مجله اشپیگل واکنش نشان نداده اند.

'درخواست مودبانه'

ادوارد اسنودن که اطلاعات مربوط به کنترل اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و دیجیتال شهروندان به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا را در اختیار رسانه ها قرار داده، پیمانکار سابق این سازمان است.

او پیش تر برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار کرده است.

دولت آمریکا از آقای اسنودن به اتهام جاسوسی و سرقت اموال دولتی شکایت کرده است.

آمریکا خواهان استرداد آقای اسنودن است ولی او که پس از ترک هنگ کنگ در فرودگاه مسکو به سر می برد، از اکوادور درخواست پناهندگی کرده است.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با رافائل کورئا، رئیس جمهوری اکوادور تماس گرفت تا درباره این موضوع گفت و گو کند.

به گفته آقای کورئا، آقای بایدن در این تماس به طور مودبانه درخواست کرد تا اکوادور درخواست پناهندگی آقای اسنودن را نپذیرد.

رئیس جمهوری چپ گرای اکوادور گفت که پاسخش به درخواست آقای بایدن این بوده است: "آقای معاون رئیس جمهور، از تماس شما ممنونم. ما برای آمریکا احترام زیادی قائل هستیم. ما در پی آن نبودیم که در این وضع قرار بگیریم."

به گفته آقای کورئا، درصورت ورود آقای اسنودن به خاک اکوادور، دولت این کشور در ابتدا نظر مردم آمریکا را در این باره جویا خواهد شد.

اکوادور گفته است که درخواست پناهندگی آقای اسنودن را تنها زمانی در نظر خواهد گرفت که او به خاک این کشور قدم گذاشته باشد.

مطالب مرتبط