رییس پارلمان اروپا از دولت آمریکا در خصوص گزارش جاسوسی توضیح خواست

Image caption ادوارد سنودن، افشاگر جاسوسی آمریکا از اتحادیه اروپا

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا از دولت آمریکا خواسته است که در خصوص گزارش جاسوسی آن کشور از دفاتر نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن و نیو یورک توضیح دهد.

او گفته است اگر خبر تجسس در دفاتر نمایندگی اتحادیه اروپا صحت داشته باشد، اثر جدی بر روابط اتحادیه اروپا و آمریکا خواهد گذاشت.

مجله اشپیگل آلمان با اشاره به یک سند سری آمریکایی مربوط به سال ٢٠١٠ نوشته است که آژانس امنیت ملی آمریکا شبکه های کامپیوتری داخلی اتحادیه اروپا در واشنگتن و دفتر نمایندگی اتحادیه در مقر سازمان ملل متحد در نیو یورک را مورد تجسس قرار داده است.

این سند از اتحادیه اروپا به عنوان یک "هدف" دستگاههای اطلاعاتی آمریکا نام برده بود.

هنوز مشخص نیست که آژانس امنیت ملی آمریکا به چه اطلاعاتی از اتحادیه اروپا دست یافته است اما دانستن جزییات مربوط به مواضع اتحادیه اروپا در خصوص مسائل نظامی و تجاری به مقامات آمریکایی طرف مذاکره با اروپایی ها کمک خواهد کرد.

علاوه بر آقای شولتز، وزیر امور خارجه لوکسامبورگ نیز گفته است آمریکا بهتر است بر آژانسهای اطلاعاتی خودش نظارت داشته باشد تا بر متحدان خود.

دولت ایالات متحده آمریکا تا کنون در این خصوص سکوت اختیار کرده است.

سند جاسوسی آمریکا از اتحادیه اروپا را را ادوارد سنودن، یک پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در اختیار مجله اشپیگل گذاشت.

دولت آمریکا آقای سنودن را به جاسوسی و سرقت اموال دولتی متهم کرده و خواهان استرداد او به آمریکا است.

گفته می شود آقای سنودن که پس از ترک هنگ کنگ در فرودگاهی در مسکو به سر می برد، از اکوادور درخواست پناهندگی کرده است.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا دیروز (شنبه) با رافائل کورئا، رئیس جمهور اکوادور تماس گرفت تا درباره این موضوع گفت و گو کند.

به گفته آقای کورئا، آقای بایدن در این تماس درخواست کرد که اکوادور درخواست پناهندگی آقای سنودن را نپذیرد.

مطالب مرتبط