اعتراض فرانسه و آلمان به ادعاهای شنود آمریکا از دفاتر اتحادیه اروپا

Image caption آقای کری گفته است که او از درستی ادعاهای مطرح شده درروزنامه های اشپیگل و گاردین اطلاعی ندارد

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه با اشاره به ادعاهای مربوط به جاسوسی آمریکا از متحدان اروپاییاش، خواستار "توقف فوری" این اقدامات شد و یکی از سخنگویان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفت که "شنود کردن دوستان، غیرقابل‌قبول است".

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا که در حال حاضر در سفر به تانزانیا به سر می‌برد، قول داده است همه اطلاعاتی را که رهبران اروپایی خواسته‌اند، پس از ارزیابی ارائه کند.

او گفت: "من از تیمم خواسته‌ام همه ادعاها را ارزیابی کند. وقتی پاسخی آماده شد، حتما همه اطلاعات مورد درخواست شرکایمان را ارائه کنیم."

آقای اوباما اما گفت که دستگاه اطلاعاتی هر کشوری حتی اروپایی‌ها سعی دارند که "جهان را بهتر درک کنند و این‌که در پایتخت‌های سایر کشورها چه می‌گذرد".

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، کار و وظیفه دستگاه‌های اطلاعاتی همین است.

پیشتر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که جمع‌آوری اطلاعات برای حفظ امنیت ملی، امری عادی است.

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، مدارکی را افشا کرده که بر اساس آن کشورهای فرانسه، یونان و ایتالیا از جمله "اهداف" عملیات جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا بوده اند.

مدارک افشا شده در شماره روز دوشنبه ۱ ژوئیه روزنامه گاردین نشان می‌دهد که برخی از متحدان غیر اروپایی آمریکا نظیر ژاپن، مکزیک، کره جنوبی، هند و ترکیه هم "هدف" این عملیات بوده اند

به نوشته روزنامه گاردین، این مدارک به جزئیاتی از شیوه های بسیار پیشرفته برای شنود و جاسوسی اشاره می کند.

گاردین همچنین از یک گزارش درز کرده دیگر مربوط به سال ۲۰۰۷ میلادی نام برده که در آن گفته شده که برای شنود در دفتر اتحادیه اروپا در واشنگتن، از یک دستگاه فکس استفاده شده است.

روزنامه گاردین این مدارک را در حالی افشا کرده که مقامات اتحادیه اروپا یک روز پیش در یک‌شنبه ۳۰ ژوئن از دولت آمریکا خواستند که در مورد گزارش جاسوسی آن کشور از دفاتر نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن و نیویورک توضیح دهد.

Image caption ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا این مدارک و اسناد را افشا کرده است

مجله اشپیگل آلمان پیشتر با اشاره به یک سند سری آمریکایی مربوط به سال ۲۰۱۰ میلادی نوشت که سازمان امنیت ملی آمریکا شبکه های کامپیوتری داخلی اتحادیه اروپا در واشنگتن و دفتر نمایندگی این اتحادیه در مقر سازمان ملل متحد رد نیویورک را مورد تجسس قرار داده است.

آقای کری گفته است که او از درستی ادعاهای مطرح شده در روزنامه های اشپیگل و گاردین اطلاعی ندارد.

اما وزیر امور خارجه آمریکا در جریان کنفرانسی خبری گفته که هر کشوری در جهان برای حفظ امنیت ملی خود فعالیت های زیادی انجام می دهد و تا آن جایی که می دانم برای بسیاری از کشورها این امری غیرمعمول نیست.

آقای کری افزود: "تا زمانی که به تمام حقایق و جزئیات مربوط به این موضوع آگاه نشوم، بیش از این در این مورد اظهار نظر نمی کنم."

پیشتر مسئول سازمان امنیت ملی آمریکا در واکنش به انتشار این مدارک گفته بود که دولت آمریکا از طریق کانال های دیپلماتیک به اتحادیه اروپا پاسخ مناسب را خواهد داد.

وزیر دادگستری آلمان هم این رفتار آمریکا را یاد آور شیوه هایی دانسته که در دوران "جنگ سرد" مورد استفاده قرار می گرفت.

گفته شده که ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا این مدارک و اسناد را افشا کرده است.

دولت آمریکا آقای اسنودن را به جاسوسی و سرقت اموال دولتی متهم کرده و خواهان استرداد او به آمریکا شده است.

گفته می شود آقای اسنودن که پس از ترک هنگ کنگ در فرودگاهی در مسکو به سر می برد، از اکوادور درخواست پناهندگی کرده است.

در همین حال حزب سبزها در فرانسه و آلمان از دولت های خود در خواست کرده اند تا به ادوارد اسنودن پیشنهاد پناهندگی بدهند.

یورگن تریتن، رهبر حزب سبزها در آلمان گفته است: "از فردی مثل ادوارد اسنودن باید محافظت شود."

به گفته آقای تریتن به دلیل افشاگری‌های ادوارد اسنودن، باید در اروپا مکانی امن به او داده شود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در جریان دیدارش با جان کری در برونئی، در این باره ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط