'جنبش تمرد' تا فردا به مرسی مهلت داد

Image caption مخالفان محمد مرسی صبح امروز هم در میدان تحریر قاره تحصن کرده‌اند

مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری مصر که در چند روز گذشته دست به اعتراض سراسری زده بودند به او تا فردا مهلت دادندکه استعفا دهد. مخالفان تهدید کرده‌اند اگر رئیس جمهوری استعفا ندهد و انتخابات برگزار نکند اقدام به "نافرمانی مدنی تمام‌عیار" خواهند کرد.

همزمان گزارش می رسد که مقر اخوان المسلمین در قاهره به آتش کشیده شده و غارت شده است. یک مقام امنیتی به بی‌بی‌سی عربی گفت که در جریان درگیری در این مقر دست کم هشت نفر کشته شده اند.

مخالفان که اکنون به نام جنبش تمرد خوانده می‌شوند می‌گویند بیش از ۲۲ میلیون امضا برای استعفای محمد مرسی جمع آوری کرده‌اند.

صدها هزار نفر از مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، دیروز (یکشنبه نهم تیر) در سالگرد به قدرت رسیدن او در میدان تحریر در قاهره و در چند شهر دیگر دست به اعتراض زده اند.

تجمع مخالفان در میدان تحریر قاهره بزرگترین گردهمایی در این میدان از سال ۲۰۱۱ به شمار می‌رود.

در واکنش به این اعتراضات محمد مرسی از مردم خواسته که "متحد باشند و به خرد و عقل گوش دهند."

بر اساس گزارشها در خشونتهای پراکنده‌ای که از دیروز تا به حال رخ داده یک نفر در قاهره در حمله به دفتر اخوان المسلمین، حزب آقای مرسی، کشته شده و چهار نفر هم در استان السیوط در مرکز مصر کشته شده‌اند.

مخالفان معتقدند محمد مرسی از سال گذشته که در انتخابات به قدرت رسیده در بهبود وضعیت اقتصادی و امنیتی مصر ناتوان بوده و باید کناره‌گیری کند.

طرفداران آقای مرسی معتقدند یک سال برای حل مشکلات کشور کافی نیست و آقای مرسی که در انتخابات قانونی و آزاد سر کار آمده باید تا پایان دوره به کار خود ادامه دهد.

جنبش تمرد در بیانیه ای که امروز (دوشنبه دهم تیر) منتشر کرد از آقای مرسی خواسته تا فردا ساعت سه بعدازظهر به وقت گرینویچ استعفا دهد و مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم کند.

محمد بدر از سخنگویان جنبش تمرد دیروز گفت ارتش، پلیس و دستگاه قضایی مصر هم از مخالفان حمایت می‌کنند.

محمد مرسی اما دیروز در مصاحبه با روزنامه گاردین انگستان درخواست مخالفان را رد کرد و گفت "اگر کسی را که بر اساس قانون اساسی و بطور مشروع انتخاب شده تغییر دهیم، با رئیس جمهور جدید هم برخی مخالف خواهند بود و یک هفته یا یک ماه بعد خواستار تغییر او هم می شوند."

آقای مرسی تاکید کرد به هیچ وجه اجازه انحراف از قانون اساسی را نخواهد داد.

"زیر سوال بردن مشروعیت قانون اساسی محلی از اعراب ندارد" بلکه " اقتباس و بکارگیری قانون اساسی است که بیشتر از هر چیز اهمیت دارد."

مطالب مرتبط