کشته شدن ۱۹ آتش‌نشان در آتش‌سوزی جنگلهای آریزونای آمریکا

Image caption برخی از خانه‌های یارنل بعت آتش سوزی جنگل سوخته‌اند

مقامات محلی تایید کرده‌اند که حداقل نوزده آتش‌نشان که برای مهار آتش‌سوزی جنگل یارنل‌هیل در آریزونا در غرب آمریکا تلاش می‌کردند کشته شده‌اند.

این پرتلفات‌ترین حادثه برای آتش نشانهای آمریکایی بعد از یازده سپتامبر به شمار می‌رود.

این آتش سوزی روز جمعه بعلت صاعقه آغاز شد و بعلت وزش باد و گرمای شدید بسرعت گسترش یافت و مردم یارنل، شهرک نزدیک به جنگل برای مصون ماندن از خطر آتش مجبور به ترک خانه و شهر خود شده‌اند.

این آتش‌نشانها در حالیکه سعی می‌کردند مانع از سرایت آتش به یارنل شوند جان باختند و دو آتش‌نشان هم که بشدت سوخته بودند به بیمارستان منتقل شدند.

به گفته مقامات محلی این آتش‌نشان‌ها بعد از اینکه در میان آتش گرفتار شدند مجبور شده بودند از پوشش ضد آتش برای محافظت خود استفاده کنند.

دن فرایجو رییس آتش نشانان گفت "یکی از آخرین مفرهایی که یک آتش نشان می‌تواند برای نجات خود به آن متوسل شود کندن زمین و قرار گرفتن در چاله و پوشاندن خود با پوشش نسوز است به امید اینکه آتش سطح زمین را بسوزاند و آنها زنده بمانند."

"در شرایط خاص این کار به آتش نشان پنجاه درصد شانس زنده ماندن می‌دهد، اما این کاری است که فقط در بدترین شرایط ممکن انجام می‌شود."

هم اکنون دویست آتش نشان برای مهار آتش که وستعتش به هزار جریب رسیده تلاش می کنند و نیروی کمکی به محل اعزام شده است.

در چند روز گذشته دمای آریزونا و دیگر ایالتهای غرب آمریکا از جمله کالیفرنیا بشدت افزایش یافته و به حد بی سابقه ای رسیده است.

موج گرما باعث شده تا برخی بعلت گرما و از دست دادن آب بدن نیاز به مراقبتهای پزشکی پیدا کنند.

انتظار می رود درجه حرارت در بعضی مناطق به ۵۴ درجه سانتی گراد برسد که به رکورد ثبت شده گرما در جهان، که صد سال پیش در دره مرگ کالیفرنیا ثبت شد، نزدیک است.

مطالب مرتبط