ارتش مصر: مهلت ۴۸ ساعته به معنی کودتا نیست

Image caption فرمانده ارتش مصر تظاهرات اخیر در این کشور را روش "بی‌سابقه" مردم برای بیان خواسته‌هایشان خوانده است

ارتش مصر کمی پس از اعلام مهلت ۴۸ ساعته به سیاستمداران این کشور، گفته که این به معنای کودتا نیست. آقای مرسی این ضرب‌الاجل را رد کرده است و مخالفان آن را به عنوان موفقیت خود تعبیر کرده‌‌اند.

پیش‌تر عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر، به سیاستمداران این کشور که در رویارویی با یکدیگر هستند، ۴۸ ساعت مهلت داده تا به "خواست مردم" پاسخ دهند، در غیر این صورت ارتش طرح خود را برای آینده مصر ارائه خواهد داد.

در بیانیه دومی که ارتش مصر در صفحه‌اش در فیسبوک قرار داد، اعلام کرد که "در خیال حکمرانی بر کشور نیست و از نقش تعریف‌شده قبلی‌اش قدم فراتر نمی‌گذارد."

این بیانیه دوم ارتش می‌گوید: "هدف از بیانیه قبلی ما این بود که همه طرفین را وادار کنیم راه‌حلی سریع برای بحران جاری پیدا کنند و به یک وفاق ملی برسند که خواسته‌های مردم را برآورده کند."

پس از این اعلام ضرب‌الاجل فرمانده ارتش، محمد مرسی که گفت در این باره با او مشورت نشده بود.

Image caption خیلی از معترضان، ضرب‌الاجل ارتش را به عنوان پایان حکومت آقای مرسی تلقی کرده‌اند

او در بیانیه‌ای گفت که ریاست جمهوری مصر "برخی از بخش‌های بیانیه ارتش معانی‌ای دارد که می‌تواند در شرایط پیچیده کشور، مایه سردرگمی شود."

کنفرانس خبری شبانه ای که قرار بود با حضور رئیس‌جمهوری مصر برگزار شود، به سه‌شنبه موکول شده و در عوض، عکسی بدون تاریخ روی صفحه رسمی آقای مرسی در فیسبوک قرار داده شده که او را با لبخند در کنار ژنرال السیسی نشان می‌دهد.

شادمانی معترضان در پی ضرب‌الاجل

به گزارش خبرنگاران، خیلی از معترضان ضرب‌الاجل ارتش را به عنوان پایان حکومت آقای مرسی تلقی کرده‌اند و به شادمانی در گوشه و کنار قاهره مشغول شده‌اند.

آنان بوق ماشین‌های خود را به صدا در آورده‌اند و شروع به آتش‌بازی کرده‌اند.

پیش‌تر در بیانیه‌ای که از تلویزیون این کشور پخش شد، ژنرال السیسی با اشاره به تظاهرات جاری در مصر، از همه گروه‌ها و احزاب خواست تا به خواسته مردم که به گفته او با روشی بی‌سابقه بیان شده، توجه کنند.

آقای السیسی در عین حال گفت که ارتش قصد مداخله در سیاست و یا دولت را ندارد.

در همین حال خبرگزاری رسمی مصر، منا، روز سه‌شنبه گزارش داد که محمد کمال عمرو، وزیر خارجه این کشور، استعفای خود را تقدیم کرده است.

پیش از او هم گزارش شده بود که ۵ وزیر کابینه مصر در پی بحران سیاسی این کشور و در "همبستگی با خواست مردم برای سرنگونی حکومت" استعفا داده‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار خویشتن‌داری همه گروه‌ها شده و هشدار داده است که امکان بروز خشونت در این کشور همچنان باقی است.

مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری مصر که در چند روز گذشته دست به اعتراض سراسری زده بودند به او تا روز سه‌شنبه دوم ژوئیه مهلت دادند که استعفا دهد.

مخالفان تهدید کرده‌اند اگر رئیس جمهوری استعفا ندهد و انتخابات برگزار نکند اقدام به "نافرمانی مدنی تمام‌عیار" خواهند کرد.

درگیری و خشونت در قاهره

پیش‌تر گزارش شد که مقر اخوان‌المسلمین در قاهره به آتش کشیده شده و غارت شده است.

یک مقام امنیتی به بی‌بی‌سی عربی گفت که در جریان درگیری در این مقر دست کم هشت نفر کشته شده‌اند.

Image caption مخالفان مرسی می‌گویند او در یک سال گذشته کاری نکرده؛ موافقانش می‌گویند یک سال، کافی نیست

از یک روز پیش در یک‌شنبه نهم تیر، ۳۰ ژوئن، صدها هزار نفر از مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، در سالگرد به‌قدرت‌رسیدن او در میدان تحریر در قاهره و در چند شهر دیگر دست به اعتراض زده‌اند.

تجمع مخالفان در میدان تحریر قاهره بزرگ‌ترین گردهمایی در این میدان از سال ۲۰۱۱ به شمار می‌رود.

مخالفان معتقدند محمد مرسی از سال گذشته که در انتخابات به قدرت رسیده، نتوانسته است وضعیت اقتصادی و امنیتی مصر را بهبود دهد و باید کناره‌گیری کند.

طرفداران آقای مرسی معتقدند یک سال برای حل مشکلات کشور کافی نیست و آقای مرسی که در انتخابات قانونی و آزاد سر کار آمده، باید تا پایان دوره به کار خود ادامه دهد.

محمد مرسی یک سال پیش در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۲ در انتخاباتی که آزاد و منصفانه گزارش شد، به ریاست جمهوری مصر رسید تا اولین رئیس‌جمهوری این کشور پس از سال‌ها حکومت حسنی مبارک باشد.

آقای مبارک در پی انقلاب سال ۲۰۱۱ در مصر از قدرت برکنار شد.

مطالب مرتبط