وزیر خارجه مصر استعفا کرد

Image caption هواداران مرسی برای دفاع از او گروه‌های چماقدار تشکیل داده‌اند

محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مصر، استعفا کرد.

این در حالیست که هزاران نفر از مخالفان و موافقان محمد مرسی به خیابان‌ها آمده‌اند و منتظر پایان بیست و چهار ساعت باقیمانده از ضرب الاجل ارتش مصر هستند.

استعفای وزیر خارجه مصر پس از آن انجام می‌گیرد که گروه بزرگی از مخالفان محمد مرسی، رئیس‌جمهور اسلام‌گرای مصر، با شکل‌دهی جنبش "تمرد" خواهان کناره‌گیری او از قدرت شده‌اند.

به جز آقای عمرو، امروز ایهاب فهمی، سخنگوی رئیس جمهور و علا الحدیدی، سخنگوی دولت نیز استعفا کرده‌اند.

پیش از این چهار وزیر کابینه آقای مرسی نیز استعفا داده بودند. وزرای محیط زیست، ارتباطات، گردشگری و امور پارلمانی نیز روز گذشته استعفای خود را به هشام قندیل، نخست‌وزیر تسلیم کرده بودند.

هنوز خبری درباره پذیرش یا رد استعفای مقام‌های دولت مصر منتشر نشده است.

محمد مرسی در مواجهه با مخالفان با مشکل مواجه است. ارتش مصر در اطلاعیه‌ای به سیاستمداران ضرب‌الاجلی ۴۸ ساعته برای حل بحران داده است. هرچند تاکید کرده که تعیین مهلت به معنی قصد ارتش برای کودتای نظامی نیست.

وزیر کشور مصر نیز در بیانیه‌ای از موضع ارتش حمایت کرده است.

تظاهرات مخالفان و موافقان محمد مرسی همچنان ادامه دارد. این تظاهرات با خشونت نیز همراه بوده است. از جمله عده‌ای از مخالفان با حمله به دفتر مرکزی اخوان المسلمین در قاهره آن را به آتش کشیده‌اند.

در مقابل، حامیان محمد مرسی دسته‌های چوبداری را برای دفاع از او بسیج کرده‌اند.

اعتراضات علیه محمد مرسی، که اولین رئیس‌جمهور برآمده از یک انتخابات آزاد در مصر است، یک سال پس از به قدرت رسیدن او اوج گرفته است.

مطالب مرتبط