لغو مصونیت اروپایی مارین لوپن به دلیل اینکه مسلمانان را با نازی‌ها مقایسه کرده بود

Image caption مارین لوپن میگوید قصد دولت فرانسه ساکت کردن اوست

پارلمان اروپایی مصونیت سیاسی مارین لوپن رهبر جبهه ملی (حزب راست افراطی فرانسه) را به اتهام نفرت‌پراکنی و تبعیض لغو کرده است.

خانم لوپن در سال ۲۰۱۰ نماز گزاردن مسلمانان در خیابان‌های فرانسه را با اشغال فرانسه توسط نازی‌ها مقایسه کرده بود.

پس از آن دادستان‌های شهر لیون پرونده‌ای علیه او باز کردند، اما مصونیت اروپایی او مانع از محکومیتش در دادگاه های فرانسه می شد.

بنابراین دادستان ارشد لیون، شهری که خانم لوپن اظهارات مناقشه برانگیز را در آن بیان کرد، از پارلمان اروپا درخواست کرد مصونیت سیاسی خانم لوپن را بررسی کند.

پارلمان اروپا هم امروز به درخواست یکی از کمیته های این پارلمان در باره مصونیت سیاسی خانم لوپن رای گیری و مصونیت او را لغو کرد.

با لغو این مصونیت، زمینه برای محاکمه خانم لوپن فراهم شده است.

او در واکنش به لغو مصونیت سیاسی‌اش گفت این مصونیت لغو شده چون "من دگراندیش هستم."

"من اصلا نگران این حکم نیستم چون برایم مسخره است."

رهبر جبهه ملی فرانسه که سال گذشته در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۷.۹ درصد آرا را بدست آورد گفت این اقدام برای "ارعاب" او بوده چون او "جرات کرده چیزی را بگوید که مردم فرانسه فکر می‌کنند."

Image caption مارین لوپن و پدرش ژان ماری (چپ) هر دو چهره‌هایی تندرو و جنجالی هستند

خانم لوپن در سال ۲۰۱۰ در اجتماع هواداران جبهه ملی که از تلویزیون هم پخش می‌شد گفته بود فرانسه شاهد "حجاب بیشتر و بیشتر" و بعد "برقع بیشتر و بیشتر " بوده و "بعد نمازگزاران در خیابانها ظاهر شدند... ببخشید؛ اما چون بعضی علاقه زیادی دارند درباره جنگ جهانی و اشغال صحبت کنند، بگذارید ما هم راجع به اشغال صحبت کنیم، چون این همان چیزی است که دارد اینجا اتفاق می افتد... نه تانکی هست، نه سربازی اما باز هم این اشغال است و مردم فشارش را احساس می کنند."

بر اساس قانون پارلمان اروپا، نمایندگان برای اظهاراتی که در پارلمان می کنند مصونیت دارند. اما قانون پارلمان اروپا تصریح می‌کند که "اگر نماینده‌ای مرتکب تخلفی شود نمی‌تواند مدعی مصونیت شود و پارلمان اروپا هم نباید مانع از اعمال حق خود برای لغو مصونیت یکی از اعضایش شود."

دولت فرانسه زیر فشار روزافزون راست‌های افراطی در سال ۲۰۱۱ نماز گزاردن را در خیابان‌ها ممنوع کرد و بعد در همان سال اولین دولت اتحادیه اروپا شد که روبنده (نقاب) را در اماکن عمومی غیرقانونی اعلام کرد.

پیش از آن در سپتامبر ۲۰۰۴ روسری در مدارس ممنوع شده بود.

در فرانسه حدود شش میلیون نفر -کمتر از ده درصد- جمعیت مسلمان هستند که اصلیت بیشتر آنها به مستعمره‌های فرانسه در شمال آفریقا بر می‌گردد.

ژان ماری لوپن، پدر مارین لوپن که پیش از دخترش رهبری جبهه ملی را بر عهده داشت بارها به اتهام نژادپرستی محکوم شده است.

او در سال ۱۹۹۷ مصونیت سیاسی‌اش را از دست داد و بعد هم دادگاهی در آلمان او را به اتهام کم اهمیت شمردن هولوکاست جریمه کرد.

مطالب مرتبط