تاجیکستان خواهان افزایش کارگرانش در امارات متحده عربی شد

Image caption وزیر کار تاجیکستان همتای اماراتی خود گفته که در حالحاضر در تاجیکستان بیش از ۷۰ مرکز ویژه بازآموزی برای علاقمندان کار در کشورهای خارج فعال هستند که به جز آموزش مشاغل مختلف، داوطلبان دوره‌های زبانهای خارجی، (روسی، انگلیسی، عربی) و استفاده از اینترنت را فرا می‌گیرند

مقامات وزارت کار تاجیکستان در ملاقات با همتایان خود در امارات متحده عربی پیشنهاد کردند که این کشور نیروی کار بیشتری از تاجیکستان بپذیرد.

وزیر کار و تأمین اجتماعی تاجیکستان در همین خصوص با مقامات وزارت کار امارات متحده عربی در دبی دیدار کرد.

مسئولان وزارت کار تاجیکستان گفتند، در جریان ملاقات محمد امین محد امین اف، وزیر کار و مبارک سعید الدهیری، معاون وزیر کار امارات متحده عربی مسائل مربوط به اعزام کارگران از تاجیکستان به این کشور عربی و شرایط موجود در این کشور برای پذیرش کارگران مهاجر تاجیک بررسی شد.

این ملاقات در اواخر هفته گذشته صورت گرفت. بنفشه عیسی یوا، مسئول بخش روابط بین‌الملل وزارت کار تاجیکستان روز سه‌شنبه‌، ۲ ژوئیه به بی‌بی‌سی در باره این ملاقات گفت: "محمد امین محد امین اف در ملاقات با مبارک سعید الدهیری پیشنهاد کرد که جلب نیروی کاری از تاجیکستان به امارات افزایش یابد."

مقامات اماراتی گفتند که در حال حاضر در نظام صدور اجازه نامه کاری برای خارجیان در امارات متحده اصلاحات در جریان است و هدف آن کاهش شمار کارگران کم‌سواد و افزایش جلب کارگران تحصیلکرده به این کشور بوده است.

وزیر کار تاجیکستان همتای اماراتی خود گفته که در حالحاضر در تاجیکستان بیش از ۷۰ مرکز ویژه بازآموزی برای علاقمندان کار در کشورهای خارج فعال هستند که به جز آموزش مشاغل مختلف، داوطلبان دوره‌های زبانهای خارجی، (روسی، انگلیسی، عربی) و استفاده از اینترنت را فرا می‌گیرند.

آقای محمد امین اف به همتای اماراتی خود اطمینان داده است که تاجیکستان می‌تواند به امارات متحده عربی متخصصان تحصیلکرده بفرستد.

قرار شد که در ماه اکتبر سال روان هیئتهای ویژه دو کشور این موضوع را در جلسه‌ای در ابوظبی مطرح کنند.

کارشناسان تغییر سمت مهاجرت کاری تاجیکستان را از روسیه به کشورهای شرقی از راه حلهایی برای تأمین ساکنان تاجیکستان با جای کاری امنتر و دارای درآمد بهتر می‌خوانند. زیرا می‌گویند که مهاجران تاجیک در کشورهای شرقی با مشکلات مربوط به فرهنگ و نژادپرستی که اخیرا در روسیه افزایش یافته، روبرو نخواهند شد.

اطلاع رسمی درباره آن که هم اکنون تعداد مهاجران کاری تاجیکستانی در کشورهای عربی چه قدر است، وجود ندارد، ولی طبق گزارشهای غیررسمی در حال حاضر در کشورهای عربی صدها نفر از ساکنان تاجیکستان مشغول فعالیتهای مختلف، از جمله در تجارت و امور گردشگری هستند.

دیدار مقامات وزارت کار تاجیکستان با همتایان اماراتی خود در باره افزایش شمار مهاجران کاری از تاجیکستان به امارات متحده عربی در حالی برگزار می‌شود که بیشتر مهاجران کاری تاجیک برای دریافت کار به روسیه سفر می‌کنند و تعداد آنها در روسیه حدود یک میلیون خوانده می‌شود.

اما سازمانهای مدافع حقوق بشر پیوسته از نقض حقوق مهاجران کاری در روسیه، تعقیب و حتی قتل آنها از سوی گروههای ملتگرای افراطی و وجود "بردگی" در آن کشور انتقاد می‌کنند.

مسئله تأمین امنیت مهاجران تاجیک در روسیه سالیان دراز یکی از مسائل داغ برای جامعه دو کشور محسوب شده و بهانه تنشهای لفظی و سردی در روابط میان تاجیکستان و روسیه باقی می‌ماند.

ضمناً این مسائل موضوع ملاقات اخیر رئیس اداره مهاجرت تاجیکستان با ظفر محبت اف، دبیر کل جمعیت هلال احمر این کشور شده است. در این ملاقات، موضوع هماهنگسازی برنامه‌های این دو نهاد برای حفظ حقوق مهاجران بررسی شده است.