ژان پل دوم به زودی به عنوان 'قدیس' معرفی می‌شود

ژان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان
Image caption پاپ ژان پل دوم، که در سال ۱۹۷۸ به این مقام انتخاب شد، یکی از طولانی ترین دوره های رهبری را در تاریخ کلیسای کاتولیک پشت سر گذاشت

روند قدیس شدن ژان پل دوم، رهبر پیشین کاتولیک‌های جهان که در سال ۲۰۰۵ درگذشت، در مراحل پایانی است و او به زودی به عنوان یکی از قدیسان کلیسای کاتولیک معرفی خواهد شد.

هیاتی مرکب از کاردینال‌ها و اسقف‌های کلیسای کاتولیک، انتساب معجزه دومی به او را تایید کرده است.

برای اینکه کلیسای کاتولیک فردی را به عنوان قدیس معرفی کند، لازم است دست کم دو مورد معجزه از سوی او گزارش و توسط هیات ویژه‌ای تایید شود.

اولین معجزه ای که به ژان پل دوم نسبت داده شد، اظهارات یک راهبه به نام ماری سیمون پی‌یر بود که گفت بیماری پارکیسنون او به دست پاپ پیشین معالجه شد.

گفته شده که معجزه دوم ژان پل، مهم بوده اما جزئیاتی از آن انتشار نیافته است.

مرحله نهایی معرفی ژان پل دوم به عنوان جدیدترین قدیس کلیسای کاتولیک، تصویب این عنوان توسط پاپ فرانسیس، رهبر فعلی کلیسای کاتولیک است.

با تصویب پاپ، تاریخی برای برگزاری مراسم اعلام کردن ژان پل دوم به عنوان قدیس تعیین خواهد شد که به احتمال قوی ماه‌های پایانی سال میلادی جاری خواهد بود.

بندیکت شانزدهم، رهبر سابق کاتولیک های جهان، در سال ۲۰۱۱ ژان پل دوم را ""متبرک" نامید.

این اقدام در کلیسای کاتولیک جزء آخرین مراحل قبل از اعلام فردی به عنوان قدیس است.

روند تقدس ژان پل دوم از سوی گروه های مختلفی مورد انتقاد قرار گرفته است. از جمله، از رویکرد پاپ سابق در برابر رسوایی جنسی کلیسای کاتولیک نیز انتقادات زیادی به عمل آمده است.

پاپ ژان پل دوم، که در سال ۱۹۷۸ به این مقام انتخاب شد، یکی از طولانی ترین دوره های رهبری را در تاریخ کلیسای کاتولیک پشت سر گذاشت.

او قبل از انتخاب به مقام پاپ، سراسقف یکی از شهرهای لهستان بود.

مطالب مرتبط