انتقاد بولیوی از بسته شدن بخشی از فضای اروپا بر پرواز رییس جمهوری

Image caption هواپیمای رییس جمهور بولیوی بالاخره امروز (چهارشنبه) صبح فرودگاه وین را ترک کرد

بولیوی از تعدادی از کشورهای اروپایی به دلیل بستن مرز هوایی خود بر هواپیمای ایوو مورالس، رییس جمهور بولیوی به شدت انتقاد کرده است.

بولیوی گفته است که هنگام بازگشت ایوو مورالس از روسیه، کشورهای فرانسه، پرتغال، اسپانیا و ایتالیا به هواپیمای حامل رییس جمهور بولیوی اجازه پرواز بر فراز حریم هوایی خود ندادند.

هواپیمای آقای مورالس ناچار شد در اتریش فرود آید و در آنجا به ظن این که ادوارد اسنودن در آن است، مورد تفتیش قرار گرفت. ادوارد اسنودن در هواپیمای آقای مورالس نبود.

آقای اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا و تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)، به اتهام افشای جزئیاتی درباره برنامه‌های تجسس و شنود اطلاعاتی آمریکا تحت تعقیب آن کشور است.

ساشا لورنتی، سفیر بولیوی در مقر اروپایی سازمان ملل متحد، در ژنو گفته است رفتار این کشورهای اروپایی خلاف حقوق بین الملل بوده است.

دولت‌های فرانسه و اسپانیا متعاقبا گفته اند که فضای هوایی خود را بر هواپیمای آقای مورالس نبسته بودند.

هواپیمای رییس جمهور بولیوی بالاخره امروز (چهارشنبه) صبح فرودگاه وین را ترک کرد.

آقای مورالس گفته است به عنوان رییس جمهور حق سفر دارد و اقدام کشورهای اروپایی در بستن مرزهای هوایی خود نه اهانت به او، بلکه اهانت به کشور بولیوی و کل منطقه آمریکای لاتین بوده است.

او این اقدام کشورهای اروپایی را یک آدم ربایی ١٣ ساعته توصیف کرد.

تصور می رود که ادوارد اسنودن هنوز در فرودگاهی در مسکو در انتظار پذیرش درخواست پناهندگی خود از چند کشور ثالث است.

بولیوی از جمله کشورهایی است که آقای اسنودن از آنها درخواست پناهندگی کرده است.

جان کری، معاون رییس جمهور آمریکا پیشتر در تماس با رییس جمهور اکوادور، یکی از همسایگان بولیوی در آمریکای لاتین، نسبت به اعطای پناهندگی به آقای اسنودن هشدار داده بود.

مطالب مرتبط