خشم کشورهای آمریکای جنوبی از نحوه رفتار اروپاییان با رهبر بولیوی

Image caption ایوو مورالس (راست) و معاونش آلوارو گارسیا لینرا پس از ورود به فرودگاه لاپاز از وین

اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (یوناسور) در نشستی اضطراری، رفتار چهار کشور اروپایی را در ندادن اجازه عبور به هواپیمای شخصی ایوو مورالس رییس جمهور بولیوی مورد بررسی قرار داده است.

در نشست این اتحادیه در روز پنجشنبه، ۴ ژوئیه، رفتار این کشورها ناقض حاکمیت ملی بولیوی و حقوق کشورهای قاره دانسته شده است.

بولیوی هم دیروز دولت آمریکا را متهم به "آدم‌ربایی" رییس جمهور این کشور ایوو مورالس کرد.

آقای مورالس که برای شرکت در کنفرانسی در مورد انرژی به روسیه سفر کرده بود، سه شنبه شب (۱۱ تیر) در راه بازگشت به بولیوی، اجازه عبور از حریم هوایی فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال را پیدا نکرد و هواپیمایش مجبور به فرود در وین، پایتخت اتریش شد.

این هواپیما پس از ۱۴ ساعت توقف، سرانجام صبح چهارشنبه فرودگاه وین را ترک کرد در حالیکه مقامات اتریش اعلام کردند که هواپیما را با اجازه آقای مورالس مورد بازرسی قرار داده‌اند هر چند دولت بولیوی هر نوع تجسس هواپیما را تکذیب کرده است.

ظاهرا کشورهای اروپایی به این دلیل به هواپیمای حامل آقای مورالس اجازه عبور از حریم هوایی خود را ندادند که احتمال داده می‌شد ادوارد اسنودن در این هواپیما باشد.

اسنودن تحلیلگر اطلاعاتی سیا که به اتهام افشای اسناد مربوط به شنود تلفنی و پایش اینترنتی توسط دولت آمریکا تحت تعقیب است از ده روز پیش در ترانزیت فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو در روسیه است و از بیست و یک کشور درخواست پناهندگی کرده است.

دیوید چوکه هوآنکا وزیر خارجه بولیوی اتهام حضور اسنودن در هواپیمای رییس جمهور را "دروغ محض" خواند و گفت هدف از این اتهام "لطمه زدن به حیثیت بولیوی" بوده است.

شامگاه گذشته، دولت فرانسه از اقدام قبلی خود در ندادن اجازه عبور به هواپیمای آقای مورالس رسما از بولیوی عذرخواهی کرد.

فیلیپ لالیو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: "وزیر خارجه (لوران فابیوس) به همتای بولیویایی خود (دیوید چوکه هوآنکا) تلفن کرد و تاسف فرانسه را از تاخیر در دادن مجوز به هواپیمای پرزیدنت مورالس برای عبور از حریم هوایی فرانسه به اطلاع او رساند."

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه که به برلین سفر کرده گفت به محض آنکه متوجه شد هواپیما متعلق به پرزیدنت مورالس است، دستور داد مجوز عبور صادر شود.

عدم صدور مجوز عبور برای پرزیدنت مورالس باعث اعتراض شدید دولتهای آمریکای جنوبی شد و عده ای از مردم بولیوی هم در اعتراض به این اقدام، در مقابل سفارت فرانسه در لاپاز، پایتخت بولیوی، تجمع کردند و پرچم فرانسه را به آتش کشیدند.

Image caption معترضان پرچم فرانسه را مقابل سفارت این کشور در لاپاز آتش زدند

اعتراض کشورهای آمریکای جنوبی

کریستینا فرناندز دکرچنر رییس جمهور آرژانتین برخورد کشورهای اروپایی با آقای مورالس را "نه فقط توهین به کشور برادر، بلکه توهین به قاره آمریکای جنوبی" توصیف کرد.

نیکلاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا در توویتر خود این گونه واکنش نشان داد: "ما بر همبستگی با ایوو [مورالس] تاکید می‌کنیم و ونزوئلا با متانت به این پرخاش خطرناک، نامتناسب و غیرقابل قبول پاسخ خواهد داد."

دیلما روسف رییس جمهور برزیل هم در بیانیه‌ای گفت رفتار شرم آوری که با پرزیدنت مورالس شد نه فقط توهین به بولیوی بلکه اهانت به کل آمریکای لاتین بوده است.

خوزه میگل اینسولزا دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) هم "تاسف عمیق" خود را از "بی احترامی" کشورهایی که اجازه عبور به هواپیمای آقای مورالس ندادند ابراز کرد.

رافائل کوریا رییس جمهور اکوادور هم در واکنش به این اقدام، در توئیتر خود "با ایوو و مردم شجاع بولیوی" اعلام همبستگی کرد.

آقای کوریا از کشورهای اتحادیه آمریکای جنوبی خواست نشست اضطراری برگزار کنند.

اطلاعاتی که ادوارد اسنودن فاش کرد یکی از بزرگترین افشاگری‌های تاریخ آمریکا قلمداد شده است.

این اطلاعات نشان داد آمریکا به صورتی سازمان‌یافته و بسیار گسترده به استراق سمع و پایش اینترنت در بسیاری از کشورهای دنیا مبادرت کرده است.

این موضوع اعتراض شدید بسیاری از کشورهای اروپایی، روسیه و چین را برانگیخت و فرانسه خواسته است تا زمان حل و فصل این موضوع، مذاکرات بر سر معاهده تجاری اروپا با آمریکا به تعویق افتد.

مطالب مرتبط