عدلی منصور، رییس جمهور موقت مصر کیست؟

ارتش مصر پس از انجام یک کودتای موفق علیه دولت محمد مرسی، عدلی محمود منصور را به عنوان رییس جمهور موقت مصر منصوب کرد.

این در حالی است که به موجب قانون اساسی مصر در صورت بروز حادثه برای رییس جمهور، نخست وزیر باید اداره امور را در دست بگیرد.

ارتش مصر دیروز (چهارشنبه) قانون اساسی را تعلیق کرد و ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده کل نیروهای مسلح گفت که ارتش عدلی منصور را به ریاست جمهوری منصوب خواهد کرد.

عدلی منصور از سال ١٩٩٢ تا چهار روز پیش معاون دادگاه قانون اساسی مصر بوده است و تنها روز اول ژوئیه (روز دوشنبه) به عنوان رییس این دادگاه منصوب شد.

آقای منصور در سال ١٩٤٥ در قاهره به دنیا آمد و در سال ١٩٦٧ از دانشگاه قاهره لیسانس حقوق گرفت. او در سال ١٩٧٠ وارد شورای دولتی شد و با طی مدارج ترقی نهایتا در ١٩٩٢ به معاونت دادگاه قانون اساسی رسید.

او در سال گذشته میلادی (٢٠١٢) با ابطال قانون "انزوای سیاسی" اجازه داد مقامات رژیم حسنی مبارک در انتخابات مصر نامزد شوند و بر آن اساس بود که احمد شفیق نخست وزیر دوره مبارک در انتخابات سال گذشته شرکت کرد.

اسم عدلی منصور ابتدا روز یکشنبه ٣٠ ژوئن (پنج روز پیش) توسط گروهی از مخالفان دولت به عنوان یک جایگزین برای رییس جمهور مطرح شد.

حمید الجمال، یک قاضی مصری، به نشریه الاهرام الشباب مصر گفته است که عدلی منصور "مردی ساکت و آرام است که جانب اعتدال را در تصمیماتش رعایت می کند و به اراده مردم مصر احترام خواهد گذاشت."

مردم مصر در انتخابات عمومی سال گذشته محمد مرسی را به عنوان رییس جمهور انتخاب کردند. اینک عدلی منصور کاندیدای ارتش مصر برای ریاست جمهوری موقت پس از کودتا علیه دولت محمد مرسی است.

باید دید این حقوقدان چگونه از اراده مردم مصر پاسداری خواهد کرد.

مطالب مرتبط