آنچه می‌خواهید در باره بحران مصر بدانید

Image caption واحدهای ارتش در پی کودتا در مراکز حساس مستقر شدند

ارتش مصر، محمد مرسی اولین رییس جمهور این کشور که با آراء آزاد مردم انتخاب شده برکنار کرده و با تعلیق قانون اساسی و بازداشت آقای مرسی یک رییس جمهور موقت را منصوب کرده است.

در مصر دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

پس از آن که واحدهای ارتش ساختمان تلویزیون دولتی مصر را به کنترل خود در آوردند، ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع مصر در یک پیام تلویزیونی اعلام کرد که ارتش قانون اساسی مصر را به حالت تعلیق در آورده و عدلی منصور، که تازه به ریاست دادگاه قانون اساسی منصوب شده بود را به عنوان رییس جمهور موقت منصوب کرده است.

شیخ الازهر، عالیرتبه‌ترین مقام مذهبی مصر، به همراه رهبر مسیحیان قبطی آن کشور و محمد البرادعی از رهبران جریان لیبرال مخالف دولت مصر هر سه در تلویزیون از کودتای ارتش و تغییر دولت حمایت کردند.

ناآرامی ها از کجا ریشه می گیرد؟

آقای مرسی در نوامبر سال گذشته با صدور فرمانی اختیارات رییس جمهور را افزایش داد تا از به اتمام رسیدن پیش‌نویس قانون اساسی جدید آن کشور اطمینان حاصل کند.

گروههای لائیک، لیبرال و همچنین کلیسای قبطی مصر پیش‌نویس قانون اساسی را خوشایند ندانستند و طرفداران آنها به خیابان‌ها رفتند.

در میان اعتراضات خیابانی طرفداران اپوزیسیون، آقای مرسی ارتش مصر را مامور حفاظت از بناهای دولتی و ملی و همچنین حوزه های اخذ رای در همه‌پرسی برای قانون اساسی جدید کرد.

قانون اساسی با اکثریت آراء مردم تصویب شد و واحدهای ارتش به پادگان‌ها فرا خوانده شدند اما طولی نکشید که درگیری میان مخالفان و موافقان دولت آقای مرسی در منطقه سوئز بیش از ٥٠ کشته به جای گذاشت. ارتش برای پایان دادن به این درگیری‌ها در شهرهای ناآرام مستقر شد. ژنرال سیسی در ژانویه سال جاری هشدار داد که بحران سیاسی می تواند به سقوط دولت بیانجامد.

دلیل آخرین دور اعتراضات چه بود؟

جنبش موسوم به 'تمرد' در ٣٠ زوئن (چهار روز پیش) همزمان با اولین سالگرد ریاست جمهوری محمد مرسی تجمع خیابانی بزرگی ترتیب داد و صدها هزار نفر در قاهره و شهرهای دیگر به خیابانها آمدند.

فردای آن روز (دوشنبه اول ژوئیه - سه روز پیش) ارتش مصر به رییس جمهور هشدار داد که اگر ظرف ٤٨ ساعت به خواسته های مخالفان پاسخ ندهد، اداره امور را در دست خواهد گرفت.

آقای مرسی گفت رییس جمهور مشروع مصر است که با آرای مستقیم و آزاد مردم انتخاب شده است. او هشدار داد که تلاش مخالفان برای توسل به زور کشور را به هرج و مرج و بی نظمی خواهند کشاند.

ارتش چرا به نفع مخالفان دخالت کرد؟

ژنرال سیسی گفته است که ارتش "نمی توانست ساکت بماند" و لذا با تعلیق قانون اساسی قدرت را در دست گرفته تا دولتی موقت امور کشور را بر عهده گیرد و زمینه را برای انتخاب رییس جمهوری جدید فراهم کند.

او در خصوص نقشی که ارتش در این مدت ایفا خواهد کرد و عمر دولت موقت یا انتقالی تحت حمایت چیزی نگفت.

بر سر محمد مرسی چه آمد؟

رییس جمهور و نزدیکان او همه در بازداشت هستند. مقامات ارشد اخوان المسلمین ممنوع الخروج شده اند.

در بیانیه‌‌ای که در حساب کاربری توییتر ریاست جمهوری به نقل از آقای مرسی منتشر شده، آمده است: تمامی افراد آزاده که برای ایجاد کشوری دموکراتیک مبارزه کرده اند اقدام ارتش را رد می کنند.

آقای مرسی از مردم مصر خواسته که کودتا را که کشور را وارد سیر قهقرایی می کند، به رسمیت نپذیرند و از خشونت و خونریزی پرهیز کنند.

مطالب مرتبط