رحمان: امام خطیبان باید معاش دریافت کنند و لباس همگون بپوشند

امامعلی رحمان
Image caption این پیشنهاد آقای رحمان در حالی مطرح می‌شود، که کشور به سوی انتخابات ریاست جمهوری می‌رود

رئیس جمهوری تاجیکستان مسئولان کمیته دین این کشور را موظف کرده است، که تا اواخر سال جاری مسئله تأمین معاش برای امام خطیبان مساجد در تاجیکستان را حل کنند.

طبق اطلاع شرکتهای تلویزیون دولتی، همچنین امامعلی رحمان به این کمیته دستور داده است، که تا اول سال ۲۰۱۴ امام خطیبان مساجد با پوشش یکسان داشته باشند.

این دستور آقای رحمان در جریان ملاقات وی با روشنفکران، روحانیان و فعالان محلی ولایات مختلف تاجیکستان، که روز پنج‌شنبه‌ ۴ ژانویه در شهر دوشنبه دایر شد، اعلام شده است.

همچنین در این همایش آقای رحمان گفته است، که یکی از اهداف برگزاری ملاقات بهتر کردن فعالیتهای مذهبی در تاجیکستان بوده است.

در چهارچوب این اقدام رئیس جمهور رحمان سفارش داده است، که در تاجیکستان پوشش ویژه همگون برای تمام امام خطیبان مساجد این کشور راه‌اندازی شود.

به احتمال زیاد سرمایه این پوشش‌ها نیز از بودجه دولت تاجیکستان خواهد بود، اما در حال حاضر امام خطیبان با کمکهای مالی نمازگزاران در مساجد فعالیت می‌کنند.

سفارش آقای رحمان برای تعیین کردن معاش دولتی برای امام خطیبان مساجد در تاجیکستان در حالیست، که طبق قانون اساسی سکولار تاجیکستان فعالیتهای مذهبی در این کشور از سیاستهای دولت جدا بوده است.

از این رو بسیاری از حقوقدانان این اقدام رهبر تاجیکستان را تحت کنترل قرار دادن فعالیت‌های مساجد و همچنین استفاده از منبرها برای تبلیغ سیاسی دولت کنونی ارزیابی می‌کنند.

از سویی دیگر به گفته عده‌ای از منتقدان سیاستهای مقامات دولت فعلی، اقدام آقای رحمان برای پرداخت معاش به روحانیان، یک نوع جلب توجه به شخصیت خود در آساتانه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بوده است.

آنها همچنین بر این باورند، که ملاقات رهبر دولت با نمایندگان اقشار مختلف تاجیکستان مربوط به انتخابات پیش رو است.

بحث مربوط به لازم یا نالازم بودن تعیین معاش از بودجه دولتی برای امام خطیبان بیش از شش ماه در تاجیکستان ادامه‌ داشت.

در ماه آوریل سال روان در همایش موسوم به "نقش مساجد در جامعه تاجیکستان" در شهر دوشنبه این مسئله بررسی شد و آن زمان مولان مختاراف، معاون رئیس کمیته دین تاجیکستان در این نشست گفته بود، که اگر تصمیم شود به امام خطیبها معاش پرداخت کنند، ممکن است این مبالغ از بودجه کشور فراهم شود.

گفته می‌شود، که برای شرکت روحانیان، روشنفکران و فعالان محلی در ملاقات امروز آقای رحمان چون همایشهای قبلی افراد گزینش شده از سوی مسئولان دولتی دعوت شده‌اند.

این در حالی است، که اخیرا در پیشاروی انتخابات ریاست جمهوری در رسانه‌ها از طولانی شدن مدت حکمرانی آقای رحمان و نفوذ خانواده و نزدیکان او در بخشهای کلیدی اقتصاد کشور انتقاداتی منتشر شده است.

مطالب مرتبط