بولیوی تهدید کرد سفارت آمریکا را خواهد بست

ایوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی که به هواپیمایش اجازه عبور از حریم هوایی چند کشور اروپایی داده نشد، تهدید کرده که سفارت آمریکا در بولیوی را خواهد بست.

آقای مورالس آمریکا را در این جریان مقصر دانسته و گفته است که واشنگتن با اعمال فشار بر کشورهای اروپایی از آنها خواسته تا مانع ورود هواپیمای او به حریم هوایی این کشورها شود.

این هشدار در حالی از سوی رئیس جمهور بولیوی مطرح شده که روز گذشته (پنج شنبه ۴ ژوئیه) رهبران چهار کشور آمریکای جنوبی ( آرژانتین، ونزوئلا، اوروگوئه، و اکوادور) در جریان نشستی اضطراری حمایت خود را از آقای مورالس اعلام کردند.

رهبران این کشورها در پایان این نشست با انتشار بیانیه‌ای از فرانسه، پرتغال، ایتالیا و اسپانیا خواستند تا درمورد اقدامی که انجام داده اند، توضیح دهند.

آقای مورالس که برای شرکت در کنفرانسی در مورد انرژی به روسیه سفر کرده بود، سه شنبه شب (۱۱ تیر) در راه بازگشت به بولیوی، اجازه عبور از حریم هوایی فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال را پیدا نکرد و هواپیمایش مجبور به فرود در وین، پایتخت اتریش شد.

این هواپیما پس از ۱۴ ساعت توقف، سرانجام صبح چهارشنبه فرودگاه وین را ترک کرد. مقامات اتریش اعلام کردند که هواپیما را با اجازه آقای مورالس مورد بازرسی قرار داده‌اند هر چند دولت بولیوی هر نوع تجسس هواپیما را تکذیب کرده است.

ظاهرا کشورهای اروپایی به این دلیل به هواپیمای حامل آقای مورالس اجازه عبور از حریم هوایی خود را ندادند که احتمال داده می‌شد ادوارد اسنودن در این هواپیما باشد.

Image caption ادوارد اسنودن، تحلیلگر اطلاعاتی سیا، به اتهام افشای اسناد مربوط به شنود تلفنی توسط دولت آمریکا تحت تعقیب است

آقای اسنودن، تحلیلگر اطلاعاتی سیا که به اتهام افشای اسناد مربوط به شنود تلفنی توسط دولت آمریکا تحت تعقیب است، از ده روز پیش در ترانزیت فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو در روسیه است و از بیست و یک کشور درخواست پناهندگی کرده است.

هر چند در بیانیه صادره از سوی رهبران چهار کشور آمریکای جنوبی اشاره ای به آمریکا نشده است، اما این رهبران در صحبت هایشان از عملکرد آمریکا انتقاد کرده‌اند.

رئیس جمهور اکوادور گفته است: "اگر چنین چیزی برای رئیس جمهور آمریکا اتفاق می افتاد، احتمالا جنگ به راه می افتاد. آنها فکر می کنند که می توانند به قوانین بین الملل حمله کنند و یا آن را تخریب کنند."

واکنش کشورهای اروپایی

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا گفته است که به آنها اطلاع داده شده بود که ادوارد اسنودان، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا در هواپیمای حامل رئیس جمهور بولیوی است، اما او جزییاتی در این باره ارائه نکرد.

اقای مارگالو در گفتگویی با تلویزیون دولتی اسپانیا گفت که این کشور قصد عذرخواهی از بولیوی را ندارد به این دلیل که حریم هوایی کشورش هرگز به روی هواپیمای ایوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی بسته نبوده است.

به گفته آقای مارگالو، اسپانیا مجوز عبور هواپیمای آقای مورالس را از حریم هوایی این کشور داده بود،

اما زمان اعتبار این مجوز هنگامی که هواپیمای آقای مورالس در اتریش توقف داشت، منقضی شد.

فرانسه از این حادثه عذرخواهی کرده و "اشتباه اطلاعاتی" را دلیل این مسئله عنوان کرده است.

معترضان بولیویایی روز چهارشنبه ( ۳ ژوئیه) با تجمع در مقابل سفارت فرانسه در شهر لاپاز در بولیوی ضمن آتش زدن پرچم این کشور خواستار اخراج سفیر فرانسه شدند.

مطالب مرتبط