محمد البرادعی نخست وزیر موقت مصر شد

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال حاضر ریاست ائتلافی از احزاب لیبرال و چپ را به عهده دارد

در حالی که گزارش‌ها امروز از انتخاب محمد البرادعی به عنوان نخست وزیر موقت مصر خبر می دادند، برخی رسانه‌ها از تکذیب این انتخاب توسط دفتر ریاست جمهوری موقت مصر خبر داده اند. پیش‌تر اخوان المسلمین هم نخست وزیری آقای البرادعی را رد کرده بود

صبح امروز منابع رسمی خبر داده بودند که محمد البرادعی، از سیاستمداران لیبرال مصر به عنوان نخست وزیر موقت این کشور معرفی شده است.

آقای البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال حاضر ریاست ائتلافی از احزاب لیبرال و چپ را به عهده دارد.

خبرگزاری مصر گفته است که ساعاتی پیش آقای البرادعی با عدلی محمود منصور، رئیس جمهور دوران انتقالی و مقام‌های امنیتی دیدار کرد.

اخوان المسلمین نخست وزیری آقای البرادعی را رد کرده اما احزابی که از سرنگونی محمد مرسی استقبال کردند، از نخست وزیری او در دوران انتقالی حمایت کرده‌اند.

این خبر سه روز پس از سرنگون کردن محمد مرسی توسط ارتش از ریاست جمهوری صورت می‌گیرد. میلیون‌ها مصری خواهان کناره‌گیری آقای مرسی بودند.

اما اقدام ارتش در برکناری محمد مرسی با واکنش گسترده هواداران او که عمدتا از اعضای اخوان المسلمین هستند، رو به رو شد.

آقای البرادعی از اقدام ارتش حمایت کرده است.

تظاهرات روز جمعه هواداران آقای مرسی در مواقعی با خشونت همراه بود و بیش از سی نفر که بیشتر آنها از هواداران آقای مرسی بودند، کشته شدند.

امروز ،شنبه، ششم ژوئیه نیز تظاهرات بزرگی در حمایت از آقای مرسی برگزار شد و معترضان خواهان ابقای محمد مرسی شدند.

این در حالی است که مخالفان اخوان المسلمین گفته‌اند که فردا یکشنبه دست به تظاهرات علیه این حزب اسلامگرا خواهند زد.

آقای مرسی که اولین رییس جمهور مصر بود که در یک انتخابات آزاد به ریاست جمهوری رسیده بود، اکنون همراه با تعدادی دیگر از اعضای بلندپایه اخوان‌المسلمین در بازداشت است.

ارتش مصر پس از برکناری محمد مرسی، قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و اداره امور این کشور را به طور موقت به عدلی منصور، رییس دادگاه قانون اساسی، سپرد.

آمریکا و سازمان ملل متحد نگرانی خود را نسبت به افزایش خشونت ها در مصر که تاکنون به کشته شدن دست کم ۳۶ نفر و مجروح شدن بیش از یک هزار نفر منجر شده، ابراز کرده‌اند.

مطالب مرتبط