درگیری هواداران و مخالفان محمد مرسی ۳۰ کشته بر جای گذاشت

Image caption ارتش مصر روز چهارشنبه اولین رییس جمهور منتخب مصر را برکنار کرد

در حالی که حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده وعده برگزاری اعتراضات بیشتری را طی امروز داده اند. گزارش ها از کشته شدن دست کم ۳۰ نفر و مجروح شدن بیش از یک هزار نفر در جریان درگیری بین موافقان و مخالان اقای مرسی خبر می دهد.

درگیری ها در نزدیکی میدان تحریر قاهره در طول شب نیز ادامه یافت و طرفین به روی هم سنگ و بطری پرتاب می‌کردند.

چندین نفر هم در جریان تیراندازی در یک تجمع در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، کشته شدند و در چند شهر دیگر هم وقوع درگیری‌هایی گزارش شده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در قاهره می‌گوید خشونت ها زمانی شدت یافت که نیروهای ارتش به روی هواداران آقای مرسی در نزدیکی یک پایگاه نظامی در قاهره آتش گشودند و سه نفر را کشتند.

در پی مخالفت میلیون ها نفر با رهبری محمد مرسی، ارتش مصر روز چهارشنبه ( ۳ ژوئیه) علیه او دست به کودتا زد.

آقای مرسی که اولین رییس جمهور مصر بود و در یک انتخابات آزاد به ریاست جمهوری رسیده بود، اکنون همراه با تعدادی دیگر از اعضای بلندپایه سازمان اخوان‌المسلمین در بازداشت است. رسانه های دولتی مصر بامداد امروز (شنبه ۶ ژوئیه) گزارش کردند که خیرت الشاطر، معاون اخوان المسملین هم به اتهام تهییج خشونت‌ها در قاهره بازداشت شده.

جنبش "تمرد" که اعتراضات اخیر را علیه رییس جمهور منتخب مصر سازماندهی کرده بود، آقای مرسی را متهم کرده که برخلاف خواسته مردم مصر، برنامه های اسلام‌گرایانه داشت و به مسائل اقتصادی توجه نکرده است.

ارتش مصر پس از برکناری محمد مرسی، قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و اداره امور این کشور را به طور موقت به عدلی منصور، رییس دادگاه قانون اساسی، سپرد.

رییس جمهور موقت مصر روز گذشته مجلس علیای پارلمان را منحل کرد.

مطالب مرتبط