مذاکرات دو کره درباره بازگشایی منطقه صنعتی مشترک دو کشور

Image caption منطقه صنعتی کایسونگ یک منبع بزرگ درآمد برای کره شمالی است

کره شمالی و کره جنوبی مذاکره در مورد بازگشایی منطقه مشترک صنعتی دو کشور را آغاز کرده اند. این منطقه مرزی در ماه آوریل در پی افزایش تنش‌های شبه‌جزیره کره تعطیل شده بود.

مقام های دو طرف در دهکده صلح پانمونجوم واقع در منطقه غیرنظامی میان دو کشور دیدار کردند.

بیش از یک صد کمپانی کره شمالی در منطقه صنعتی کایسونگ کارخانه دارند. این منطقه صنعتی در کره شمالی واقع شده است.

کایسونگ که یک منبع بزرگ درآمد برای کره شمالی است، نماد همکاری میان دو کره تلقی می‌شود و خبرنگاران می‌گویند تعطیلی آن نشان می‌دهد که تنش‌های سیاسی سال جاری تا چه حد جدی بوده است.

ماه گذشته تلاش هایی برای برقراری مذاکره بین مقام‌های بلندپایه در مورد این منطقه صنعتی صورت گرفت اما ناکام ماند.

کره شمالی روز چهارشنبه گفت بازرگانان کره جنوبی می‌توانند برای بازرسی دستگاه ها و تجهیزات از این منطقه بازدید کنند. پس از آن، کره جنوبی در روز پنجشنبه ( ۴ ژوئیه) پیشنهاد انجام مذاکرات تازه را مطرح کرد.

کره جنوبی گفته است که طرف شمالی عصر پنجشنبه این پیشنهاد را پذیرفت.

در پی متوقف شدن فعالیت این منطقه صنعتی، برخی از کارخانه‌ها تهدید کردند که به طور کامل از آن خارج خواهند شد و تجهیزاتشان را به مکان‌های دیگری منتقل خواهند کرد.

کره شمالی در ماه آوریل ۵۳ هزار کارگر خود را از این منطقه صنعتی خارج کرد. ظاهرا این کشور از سخت‌تر شدن تحریم های سازمان ملل و نیز مانور نظامی سالانه کره جنوبی و آمریکا خشمگین بود. تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی در پی آزمایش هسته‌ای این کشور در ماه فوریه، سخت‌تر شد.

کره شمالی همچنین مانع از ورود کارگران کره جنوبی به منطقه تجاری مشترک دو کشور شد.

آخرین گروه از کارگران کره جنوبی روز سوم ماه مه این منطقه را ترک کردند.

لوسی ویلیامسون، خبرنگار بی بی سی در سئول می‌گوید مذاکرات امروز دو کره بسیار محدود است اما می‌تواند راه را برای گفت‌و‌گو در مورد مسائل بزرگ‌تری چون برنامه هسته‌ای کره شمالی باز کند.

مطالب مرتبط