ابو قتاده، روحانی تندرو وارد اردن شد

Image caption ابو قتاده ۵۳ ساله در اردن با اتهاماتی چون طرح عملیات بمبگذاری رو به رو است

به گفته مقامات اردنی شیخ عمر عثمان، معروف به ابو قتاده، روحانی تندرو که از بریتانیا به اردن مسترد شده بود، وارد امان، پایتخت این کشور شده است.

ماجرای دادگاههای استرداد یا عدم استرداد آقای ابو قتاده در ۱۰ سال گذشته همواره در صدر اخبار بریتانیا قرار داشته است.

استرداد او پس از آن میسر شد که اردن و بریتانیا با امضای توافقی در ماه گذشته تضمین کردند که از اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته شده علیه ابو قتاده استفاده نکنند و خود او را هم مورد بدرفتاری و شکنجه قرار ندهند.

بی بی سی دریافته که ابو قتاده به محض ورود به اردن برای تفهیم اتهام مستقیما به دادگاه برده خواهد شد. سپس او تا زمان شروع محاکمه به زندان منتقل خواهد شد.

او شنبه شب (ششم ژوئیه - پانزدهم تیر) تحت‌الحفظ از زندان بلمارش در جنوب شرق لندن به فرودگاهی نظامی در شمال غرب پایتخت منتقل شد تا پیش از سحر یکشنبه از آنجا با پروازی نظامی به اردن بازگردانده شود.

ابو قتاده ۵۳ ساله در اردن با اتهاماتی چون طرح عملیات بمبگذاری رو به رو است.

دادگاه حقوق بشر اروپا در ماه ژانویه سال گذشته روند استرداد ابوقتاده به اردن را مسدود کرده و گفته بود ممکن است از اعترافات گرفته شده با شکنجه، علیه او استفاده شود.

این دادگاه گفته بود که دولت اردن باید ضمانت‌هایی ارائه دهد که به موجب آن در محاکمه مجدد ابو قتاده برای اتهام‌های تروریستی، از اعترافات اخذ شده با شکنجه استفاده نخواهد شد.

مطالب مرتبط