اخبار ضد و نقیض از نخست وزیری البرادعی

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال حاضر ریاست ائتلافی از احزاب لیبرال و چپ را به عهده دارد

در حالی که روز شنبه گزارش‌ها از انتخاب محمد البرادعی به عنوان نخست وزیر موقت مصر خبر می‌دادند، در ساعات پایانی روز، از تکذیب این انتخاب توسط دفتر ریاست جمهوری موقت مصر خبر رسید.

صبح شنبه (ششم ژوئیه - پانزدهم تیر) منابع رسمی خبر داده بودند که محمد البرادعی، از سیاستمداران لیبرال مصر به عنوان نخست وزیر موقت این کشور معرفی شده است. اما سخنگوی عدلی منصور، رئیس جمهور موقت مصر، ساعاتی پیش گفت که "رایزنی‌ها در مورد انتخاب نخست وزیر دولت انتقالی هنوز ادامه دارد."

این در حالی است که پیش تر خبرگزاری رسمی مصر گفته بود که ساعاتی پیش آقای البرادعی با عدلی محمود منصور، رئیس جمهور دوران انتقالی و مقام‌های امنیتی دیدار کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از احمد المسلمانی، مشاور و سخنگوی آقای منصور آورده: "رئیس جمهور موقت، عدلی منصور، امروز با محمد البرادعی دیدار کرد اما هنوز انتخاب قطعی برای پست نخست وزیری موقت صورت نگرفته است.

ظهر امروز و همزمان با انتشار اخبار اولیه از انتخاب آقای البرادعی، اخوان المسلمین نخست وزیری آقای البرادعی را رد کرده اما احزابی که از سرنگونی محمد مرسی استقبال کردند، از نخست وزیری او در دوران انتقالی حمایت کرده‌ بودند.

انتشار خبر اولیه انتخاب آقای البرادعی همچنین با مخالفت حزب سلفی نور مواجه شده بود.

انتشار این خبر همچنین با واکنش منفی هواداران محمد مرسی روبرو شده بود.

این خبر سه روز پس از سرنگون کردن محمد مرسی توسط ارتش از ریاست جمهوری صورت می‌گیرد. میلیون‌ها مصری خواهان کناره‌گیری آقای مرسی بودند.

اما اقدام ارتش در برکناری محمد مرسی با واکنش گسترده هواداران او که عمدتا از اعضای اخوان المسلمین هستند، رو به رو شد.

آقای البرادعی از اقدام ارتش حمایت کرده بود.

مطالب مرتبط