ابوقتاده در اردن تفهیم اتهام شد

Image caption قرار است ابوقتاده تا قبل از آغاز محاکمه اش، در زندانی در خارج شهر امان و تحت تدابیر شدید امنیتی نگهداری شود

دادگاهی در اردن دو اتهام مرتبط با تروریسم را به ابوقتاده، روحانی تندرو تفهیم کرده است. این اتهامات به اواخر دهه ۹۰ میلادی مربوط می شود.

این روحانی تندرو که توسط بریتانیا مسترد شده است، امروز وارد امان، پایتخت اردن شد.

قرار است ابوقتاده تا قبل از آغاز محاکمه اش، تحت تدابیر شدید امنیتی در زندانی در نزدیکی شهر امان نگهداری شود.

کشمکش حقوقی بر سر استرداد ابوقتاده در ۱۰ سال گذشته بارها در صدر اخبار بریتانیا قرار گرفت.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در واکنش به استرداد ابوقتاده گفت که خوشحال است که خروج او از کشور محقق شد.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا هم ضمن ابراز خوشحالی گفت: "این مرد خطرناک حال از کشور خارج شده تا در کشور خودش محاکمه شود."

استرداد او پس از آن میسر شد که اردن و بریتانیا با امضای توافقی در ماه گذشته تضمین کردند که از اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته شده علیه ابو قتاده استفاده نکنند و خود او را هم مورد بدرفتاری و شکنجه قرار ندهند.

ابو قتاده ۵۳ ساله در اردن با اتهاماتی چون طرح عملیات بمبگذاری رو به رو است.

روحانی تندرو

عمر بن محمود بن عثمان مشهور به ابوقتاده فلسطینی در سال ١٩٦٠ در کرانه باختری رود اردن، که در آن زمان تحت حاکمیت اردن بود، متولد شد و دارای شهروندی اردن است

وی در اواخر دهه ١٩٨٠ به پاکستان رفت و گفته می شود در آنجا با اعضای شبکه القاعده تماس گرفت هر چند او همواره هر گونه ارتباطی با این شبکه و به خصوص ملاقات با اسامه بن لادن را تکذیب کرده است.

ابوقتاده بعدها به کویت رفت اما پس از خاتمه جنگ اول خلیج فارس و خروج نیروهای عراقی از کویت، همراه با شمار دیگری از فلسطینیان، از کویت اخراج شد و به اردن بازگشت.

دو سال بعد، ظاهرا به دلیل پیگرد ماموران امنیتی و قضایی اردن، همراه با همسر و فرزندانش از آن کشور گریخت و در سال ١٩٩٤ توانست "به خاطر آزار مذهبی در اردن" از بریتانیا پناهندگی بگیرد.

در سال ٢٠٠١، ابوقتاده در ارتباط با کشف یک شبکه تروریستی در آلمان برای مدتی توسط پلیس بریتانیا بازداشت و بازجویی شد و مقامات بریتانیایی او را به "هدایت معنوی" طراحان حملات انتحاری ١١ سپتامبر ٢٠٠١ در آمریکا متهم کردند.

در اکتبر سال ٢٠٠١، ابوقتاده به ظن ارتباط با اقدامات تروریستی بازداشت و در سال ٢٠٠٥ با سپردن وثیقه آزاد شد. پنج ماه بعد، ماموران بریتانیایی بار دیگر او را بازداشت کردند.

وی به استثنای مدتی کوتاه، از آن زمان تا نوامبر سال ۲۰۱۲ در زندان بود.

درسال ۲۰۱۲ او با حکم دادگاه ویژه تجدید نظر مهاجرت بریتانیا با سپردن وثیقه آزاد شد. حکم دادگاه شامل شانزده ساعت محدودیت رفت و آمد در شبانه روزبود و ابوقتاده در طول شبانه روز تنها بین ساعات ٨ صبح و ٤ بعد از ظهر مجاز بود از محل سکونت خود خارج شود. او همچنین ملزم به استفاده از ردیاب الکترونیکی شد.

علیرغم حکم دادگاه مهاجرت دولت بریتانیا گفته بود که همچنان به تلاش خود برای اخراج ابوقتاده از بریتانیا و استرداد او از اردن ادامه می دهد.

مطالب مرتبط