انفجار بمب در یک مرکز پلیس در نزدیکی منامه، پایتخت بحرین

Image caption بیش از ۶۰ نفر از زمان شروع اعتراضات طرفداران برقرار دموکراسی از دو سال پیش در این کشور کشته شدند

مقامات امنیتی در بحرین از انفجار بمبی در یک مرکز پلیس در نزدیکی منامه، پایتخت این کشور خبر داده‌اند. در جریان این انفجار یک پلیس کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

یکی از مقامات نظامی بحرین گفته است که گروههای تروریستی یک مرکز پلیس را در ستره در اواخر شب گذشته هدف قرار دادند.

گفته شده که این مرکز پلیس درگذشته هم صحنه درگیری هایی بوده است.

در اوایل ماه جاری میلادی دادگاهی در بحرین ۷ شیعه را به جرم تلاش برای قتل یک مأمور پلیس مجروح در سال ۲۰۱۲ به زندان محکوم کرد.

این افراد همچنین متهم شده بودند که یک مرکز پلیس را با بمب های آتش‌زا به آتش کشیده اند.

بر اساس گزارش های دریافتی، بیش از ۶۰ نفر از زمان شروع اعتراضات طرفداران برقرار دموکراسی از دو سال پیش در این کشور کشته شده اند.

ظاهرا خواست اصلی اکثر معترضان بحرینی اصلاحات سیاسی و پیشبرد نظام مشروطه سلطنتی در این کشور و رعایت حقوق اکثریت شیعه از سوی حکومت است که تحت تسلط اقلیت سنی قرار دارد، هر چند برخی از معترضان، از لزوم سرنگونی رژیم سلطنتی و برقراری جمهوری نیز سخن گفته اند.

جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲ که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره می شود، هر چند به گفته مخالفان رژیم، خاندان حاکم، که از مسلمانان سنی هستند، همچنان قدرت اصلی را در دست دارد.

دین اکثر مردم بحرین اسلام است و اگرچه آمار رسمی در مورد پیروان مذاهب سنی و شیعه در این کشور انتشار نیافته، ولی گفته می شود که احتمالا حدود دو سوم مسلمانان این کشور را شیعیان و بقیه را سنی‌ها تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط