بررسی از سرگیری کار ۱۰ راکتور اتمی در ژاپن

گردانندگان نیروگاه‌های هسته‌ای ژاپن خواهان از سر گیری فعالیت ۱۰ راکتور هسته‌ای این کشور تحت قوانین جدید وضع شده پس از فاجعه فوکوشیما شده‌اند.

سازمان مقررات هسته‌ای ژاپن اعلام کرده که ارزیابی این که هر یک از این راکتورها با معیارهای جدید مطابقند یا نه دست کم شش ماه به طول می‌انجامد.

روند ارزیابی شامل این است که راکتورها در مقابل سوانح شدید، زلزله، سونامی و حملات تروریستی ایمن تشخیص داده شوند.

دو سال و نیم پیش در پی زلزله‌‎ای ۹ ریشتری، سونامی شدیدی سواحل ژاپن را در هم کوبید. ارتفاع امواج این سونام به بیش از ۱۴ متر می‌رسید. نیرگاه فوکوشیما، متعلق به شرکت برق توکیو، به شدت از این سونامی صدمه دید و نشت مواد رادیو اکتیو آن به حدی بود که آن را دومین فاجعه اتمی بزرگ پس از چرنوبیل می‌دانند.

Image caption استفاده از انرژی اتمی منتقدان زیادی دارد

به جز ۲ راکتور، همه نیروگاه‌های هسته‌ای ژاپن پس از فاجعه فوکوشیما تعطیل شده‌اند و حساسیت عمومی بالایی نسبت به ایمنی تاسیسات هسته‌ای در ژاپن به وجود آمده است.

دولت حاکم حزب لیبرال دموکرات، به نخست‌وزیری شینزو آبه، بسیار مشتاق است که با ازسرگیری کار راکتورهای اتمی، که پیشتر یک سوم برق ژاپن را تامین می‌کردند، بتواند قیمت رو به افزایش انرژی را پایین بیاورد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر ژاپنی‌ها خواهان عدم اتکای کشورشان به انرژی هسته‌ای هستند و با ازسرگیری کار راکتورها مخالفند.

در مقابل دولت می‌گوید که با استفاده از انرژی هسته‌ای می‌توان هزینه بالای سوخت را پایین آورد.

حادثه فوکوشیما اثر بزرگی بر سیاست‌های انرژی هسته‌ای در سطح جهان گذاشته است.

از جمله آلمان پس از این اتفاق ۸ راکتور از ۱۷ راکتور خود را بست و اعلام کرد که در یک دهه آینده کل نیروگاه‌های هسته‌ای خود را تعطیل می‌کند.

مطالب مرتبط